Judisté, horolezci, fotbalisté, florbalisté a samozřejmě turisticky orientovaní skauti či vodáci z hornického regionu vzpomínají na letošní prázdninové tábory, které opět probíhaly za minigrantové podpory těžařské nadace. A samozřejmě většinou i osobní účasti – pokud to tedy jejich pracovní situace na šachtách dovolovala – patronů ze společnosti OKD.
„My jsme byli v Železné u Vrbna pod Pradědem třetím rokem,“ popisoval horník z rubání na ČSM František Vlašic tábor pod hlavičkou Moravskoslezského klubu judo z Karviné. Působil tam jako vedoucí a také kuchař, napsal Měsíčník Horník. Se čtyřmi desítkami malých judistů strávil čtrnáct dní, přičemž využíval volna o prázdninové výluce. Spolu s ním tam byl i elektrikář z ČSA Roman Bielczyk a vyřazení horníci z čeleb a rubání Petr Rabas a Petr Hruška. „Náplní tábora bylo samozřejmě judo, ale zvládali jsme i výlety, túry či soutěže,“ poznamenal Vlašic.
Čtěte také:
Konec staříčského skipu
Lidé se bavili na Hornických slavnostech
Do oblasti Českého ráje naopak zamířili členové Horolezeckého oddílu Beskyd Karviná. „Byl jsem tam jen dva dny z deseti, protože fárám v totálním nonstopu a v létě bylo málo lidí a hodně dovolenek,“ nechal se slyšet lokomotivář důlní dopravy z Darkova Luboš Kováč. Jeho první Srdcovka umožnila rodičům malých horolezců levnější soustředění. Jeho účastníci byli v kempu Beskyd, za nímž se hned rozkládal terén vhodný k tréninkům. „Slezli jsme i skálu, která byla ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Tam se jmenovala Dračí zub, zatímco její oficiální jméno zní Skaut,“ líčil Kováč.
Skauti, ti ostatně vyrazili díky Srdcovce na tábor rovněž. „Střídáme to, jeden rok je putovní, druhý stálý. Letos byli v Sedle u Jindřichova Hradce na stálém vodáckém. Hned vedle něho měli rybník a lodě,“ uvedl koordinátor dopravy ze šachty ČSA Viliam Ergie. Ten je skautem od druhé poloviny osmdesátých let minulého století a u Junáků ve Středisku Evžena Cedivody v Karviné má statut veterána. Jeho syn Adam naopak takzvaného staršího člena, rovera. „Kluk pochopitelně tábořit byl, mně to nevyšlo kvůli práci,“ podotkl Ergie.
Záchranář ostravské HBZS Radim Zurczek si kvůli letnímu pobytu dětí z 3. Pionýrské skupiny Orlová v Řepicích u Strakonic vybral čtrnáct dní dovolené. „Tábory pořádám už devatenáct let. Bývám tam hlavním vedoucím, zdravotníkem a vykonávám řadu dalších funkcí,“ popsal s tím, že mezi více než šedesáti účastníky byla také jeho manželka (táborová hospodářka) i dcery, dvojčata Simona a Kateřina (začínající oddílové instruktorky). Pionýři na jihu Čech sjížděli na raftech a kánoích řeku Otavu, vyráželi na výlety, navštěvovali hrady i zámky, učili se komunikaci morseovkou a vázání uzlů, policisté pro ně připravili ukázky své zásahové jednotky i psovodů… „Minigrant nám umožnil pronájem nově vybudované táborové základny, kde jsme tábořili poprvé,“ doplnil Zurczek.
Šedesát dětí měl i Albrechtický fotbalový kemp, jehož účastníci nejezdili nikam daleko. Vše se odehrávalo ve dvou turnusech přímo v areálu albrechtického FK Baník. „Kromě domácích jsme tam měli i děcka z MFK Havířov, TJ Petřvald, FC Baník Ostrava. Z prvoligového klubu za námi přijel i fotbalista Daniel Holzer, který byl pro malé hráče velkou motivací a musel jim podepisovat spoustu předmětů a dresů,“ informoval Lukáš Hawlasek s tím, že Srdcovku vyřídil už podruhé. A to jako lokomotivář kolejové důlní dopravy na šachtě ČSM-Sever. Po práci se Hawlasek začal věnovat v FK Baník Albrechtice tréninku předpřípravky (klukům ve věku pěti až šesti let), vyhledávání nových talentů pro FC Baník Ostrava a pořádání klubových akcí pro děti i jejich rodiče.
Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
Běloruský gigant BelAZ 75710
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje