Doba čtení:1 m, 21 s
Ministr průmyslu Jan Mládek. Foto: iUHLI.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu v pondělí 15. června zveřejní studii o bilanci potřeby hnědého uhlí. V České televizi to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Již v lednu ministerstvo představilo čtyři varianty toho, jak naloží s limity těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji. Podle informací serveru iUHLI.cz padne rozhodnutí na podzim.

„My tu naši studii v pondělí 15. června pověsíme na internet a poskytneme ji pro veřejnou debatu. Ta je o bilanci potřeby hnědého uhlí. Pak bude samozřejmě také studie, kterou po nás požadovala tripartita, kterou dělá firma PricewaterhouseCoopers, aby zjistila sociálně ekonomické dopady případného prolomení nebo neprolomení limitů,“ uvedl Mládek. Dodal, že také tato studie bude zveřejněna na webu.

Připomněl, že v únorovém jednání tripartity se strany shodly na tom, že do konce června má ministerstvo průmyslu a obchodu připravit studii a tripartita ji bude v červenci projednávat. „Tato vláda bere tripartitu velmi vážně, na rozdíl od některých předchozích vlád. Snažíme se udržet sociální smír,“ dodal Mládek.

Limity stanovila v roce 1991 vláda Petra Pitharta. Zaručují městům a obcím, pod nimiž se nachází hnědé uhlí, že se nebudou kvůli těžbě bourat. Proti další těžbě jsou někteří obyvatelé, ekologické organizace nebo zelení. Odbory a zástupci zaměstnavatelů chtějí úplné prolomení.

V minulých měsících vzniklo na téma limitů těžby hnědého uhlí již několik studií. Jednu z nich si nechal vypracovat i ministr financí Andrej Babiš (ANO). Údajně zcela zdarma ji pro něj zpracoval největší tuzemský obchodník s uhlím Petr Paukner.

Mohlo by vás zajímat:

Podivuhodný příběh Babišovy analýzy

Rozhovor s Petrem Pauknerem