Ministři se dnes sejdou s majiteli OKD

Doba čtení:3 m, 21 s
Důl Paskov. Foto: NWR

Důl Paskov. Foto: NWR

Ministři Babiš, Mládek a ministryně Marksová se dnes poprvé sejdou s majiteli OKD, tedy akcionáři její mateřské společnosti NWR a rovněž jejich věřiteli. Budou řešit další postup firmy, která se nachází blízko bankrotu. Jednou z klíčových otázek je starost o tisíce zaměstnanců, kteří nejspíš přijdou o práci.

Je téměř jisté, že Důl Paskov bude muset být uzavřen do konce letošního roku. Problém je, že potíže mají i ostatní šachty. Zásadní otázkou je, kdo vlastně bude partnerem pro jednání. Musíme si vyjasnit, kdo je akcionářem současným, kdo je akcionář budoucí. U jednacího stolu by neměli sedět manažeři, ale vlastníci,“ řekl na tiskové konferenci 5. ledna ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

To vše poté, co na začátku prosince zkrachovala jednání ministrů s managementem těžební společnosti OKD, kvůli vysokým finančním požadavkům mateřské společnosti NWR. Ta totiž požadovala přibližně 150 milionů eur (čtyři miliardy Kč) za to, že bude pokračovat v těžební činnosti a do začátku roku 2017 zaměstná necelou polovinu z 13 tisíc horníků, což vláda jednoznačně odmítla. Nyní tedy přichází na řadu další kolo jednání. Zástupci vlády při něm nebudou v jednoduché pozici. Kdyby totiž přišel rychlý konec těžby, znamenalo by to skokový nárůst nezaměstnanosti, což by mělo zároveň negativní dopad na státní rozpočet.

Čtěte také:
Propuštěné horníky musí zvládnout pracák
Bakala: Žralok pravdy a lásky

Zástupci vlády se nechali opakovaně slyšet, že odmítají jakkoli pomoci samotné firmě, jejíž vlastníci v čele se Zdeňkem Bakalou jenom na její důlní části vydělali za posledních deset let více než 40 miliard korun. Veškerá státní pomoc by měla být určena zaměstnancům.

Ve hře je tollingové financování

Možností, jak tlumit těžbu na Ostravsku postupně, je podle informací Lidových novin určení státní firmy, která by na provoz zdravých šachet získala bankovní půjčku. Jde o tzv. tollingové financování, které se použilo už pro Vítkovické železárny před jejich privatizací na začátku tisíciletí. Řešení by se týkalo zdravých šachet OKD, na kterých se dá těžit za dnešní ceny a které se drží v černých číslech.

V praxi by to znamenalo, že by stát určil nebo založil společnost, která by si vzala úvěr od soukromé banky. Z tohoto úvěru by platila chod šachet, aby je bylo možné uzavírat postupně, v horizontu zhruba tří let. Podmínkou tollingového financování je, že firma musí být schopná vydělávat, ale má problémy s hotovostí, a proto je pro ni samotnou komerční úvěr nedosažitelný.

Je to úvaha, o které se diskutuje, a není úplně mimo racionální rámec. Stát by musel tollingovou firmu určit,“ řekl ministr Mládek. Podle kuloárních úvah by se jí mohly stát například Severočeské doly. Pokud by se vláda k tomuto kroku rozhodla, musela by přesvědčit Brusel, že nejde o nedovolenou veřejnou podporu. Vzhledem k tomu, jak významným zaměstnavatelem OKD je, by to však nemusel být zásadní problém.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Její problémy začala vláda poprvé řešit v září 2013, kdy společnost oznámila, že se rozhodla zavřít Důl Paskov, což by znamenalo propuštění zhruba 2000 horníků. Výsledkem jednání byla dohoda z června 2014, podle níž těžba v dole měla pokračovat do konce roku 2017, a stát měl dát 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Platnost dohody byla ale podmíněna tím, že podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí neklesne cena uhlí pod 110 USD za tunu. Právě to se letos stalo.

V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13 tisíc lidí. NWR, která se dlouhodobě potýká s klesající cenou uhlí, od ledna do září snížila ztrátu na zhruba 436 milionů korun z 3,45 miliardy korun ve stejném období loni. Ratingová agentura Standard & Poor’s ale kvůli klesajícím cenám uhlí a zhoršování likvidity v listopadu snížila rating firmy na CCC s negativním výhledem, že by těžební firma mohla do roka zbankrotovat. Podle analytiků firmě především chybí hotovost.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
OKD nemůže v současné podobě přežít
Horníci už NWR nevěří, vláda jim pomůže