Místo elektráren budou skleníky a servery

Elektrárna Prunéřov I bude odstavena v příštím roce. Foto: ČEZ

Elektrárny Prunéřov a Tušimice na Chomutovsku připravují projekty na využití areálů po skončení těžby uhlí. Hotové je datové centrum, staví se zeleninové skleníky. Elektrárna Prunéřov II bude v provozu zhruba do roku 2035, elektrárna Prunéřov I bude odstavena v příštím roce.

Ředitel elektráren Tušimice a Prunéřov Otakar Tuček minulý týden záměry Skupiny ČEZ představil zástupcům Evropské komise, kteří jsou na návštěvě Ústeckého kraje kvůli programu na rozvoj uhelných regionů.

Čtěte také:
Expert ČSSD: Poslanci energetice nerozumí
Šnobr: Vedení ČEZ poškozuje akcionáře

Limitem pro provoz elektráren je těžba uhlí. „Dožijeme společně se sousedním lomem kolem roku 2035,” uvedl Tuček. Konec platnosti povolení k provozu elektrárny Prunéřov I nastane v červnu 2020, odstavena bude zhruba po šedesáti letech provozu.

Elektrárna Prunéřov II byla v letech 2012 až 2016 modernizována. Aktuální výkon Prunéřov I je čtyřikrát 110 megawatt a Prunéřov II třikrát 250 megawatt.

Modernizovaná byla také elektrárna Tušimice II. „Snažíme se reagovat na to, že uhelná doba pomalu končí, a mít projekty, které ani nemusí souviset s elektrárenstvím,” uvedl Tuček. Na místě bývalé elektrárny Tušimice I už stojí budova datového skladu firmy ČEZ. „Předpokládáme stavbu podobného skladu provozovaného komerčně,” uvedl Tuček.

V areálu tušimické elektrárny se staví na pěti hektarech skleník. „V září se budou sázet první sazenice, takže letos bude první sklizeň,” řekl ředitel.

Projekt má ČEZ také na využití území u Nechranické přehrady, kde se ukládal po desetiletí popílek a prostor je už revitalizován. „Chceme tu postavit fotovoltaickou elektrárnu,” uvedl Tuček.

Elektrárnu Prunéřov I by mohla nahradit paroplynová elektrárna. Elektrárna má čtyři výrobní bloky, odstaveny budou všechny. „Jedná se tu o 151 kmenových zaměstnanců. Část jich odejde přirozenou cestou do důchodu, části bude nabídnuta možnost jiného uplatnění v rámci ČEZ a další se budou podílet na samotné likvidaci výrobních a dalších technologií,” řekl mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čech Ota Schnepp.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Chrání banky klima nebo své zisky?
Strojaři se předháněli v dodávkách pro doly