Mládek chce na jaderné bloky zvláštní státní firmu

Doba čtení:1 m, 30 s

JE Dukovany III

Nové jaderné bloky v Česku by podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) měl postavit zvláštní státní podnik. „Takové firmě by budování reaktorů mohla jednoduše nařídit vláda,“ řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny ministr.

Ve vládní koalici je Mládkův postoj poměrně radikální. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) naopak chce, aby odpovědnost za stamiliardové investice nesla polostátní firma ČEZ. A k tomuto názoru se kloní i Mládkův kolega ze sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka.

Byť stát ví, že místo uhlí bude muset spoléhat na jádro stále více, poslední vlády zatím problém s výstavbou nových reaktorů nevyřešily. ČEZ už v minulých letech pořádal výběrové řízení na dva nové reaktory v Temelíně. Loni je ale zastavil, jelikož Sobotkova vláda firmě odmítla dát záruku stabilních výkupních cen elektřiny. A bez nich se kvůli rizikům vyplývajícím z nejistého vývoje cen ČEZ k investici v rozsahu stovek miliard korun neodhodlal.

Podle Mládka by po neúspěchu s rozšířením Temelína mělo Česko změnit strategii. Hlavně proto, že akcionáři ČEZ jsou kromě státu z necelé třetiny soukromí investoři, pro něž mohou být rizika spojená s jádrem nepřijatelná.

Pokud by vláda vydala papír, že chce výstavbu, a v reakci na to by spadly ceny akcií, mohli by investoři v případě prokázání příčinné souvislosti vládu žalovat,“ podotkl ministr. Tomu by se podle něj předešlo, kdyby stát od ČEZ za několik mi­liard odkoupil potřebný majetek, odborníky a know-how a pod hlavičkou nového podniku stavěl zcela na své riziko.V takovém případě by odpadla nutnost poskytovat garance výkupních cen elektřiny a obhájit je před Evropskou komisí. Jedná se totiž vlastně o dotaci.

Mohlo by vás zajímat

Podpora jádra v Česku klesá

Podle analytika J&T Michala Šnobra se může sázka na dominantní jaderný scénář stát „noční můrou“ české energetiky

Vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v Česku