Mládek je znepokojen situací v OKD

Důl ČSM. Foto: NWR

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD ) je stále znepokojen situací v černouhelné firmě OKD. Ta se podle něj sice nezhoršuje, ale ani nezlepšuje. Řekl to dnes na setkání s vedením a odbory OKD. Přestože letošní rok se podle manažerů těžební společnosti vyvíjí podle plánu, jak v těžbě, tak v prodejích, příští rok je opět velmi nejasný a nejistý.

„Blíží se výjezdní zasedání vlády v Ostravě a já jsem chtěl být podrobně informován o aktuální situaci a výhledu těžebního podniku, na kterém jsou závislé desítky dalších firem a do značné míry i budoucnost celého regionu,“ řekl při dnešní návštěvě Ostravska Mládek.

Manažeři OKD Mládkovi řekli, že kritizovaný propad hotovosti je v souladu s plánovaným rozpočtem a že stav hotovosti bude na konci roku přibližně stejný jako na začátku roku, pokud se neobjeví nečekané vnější události. Zároveň ale potvrdili, že situace na trzích je stále nepříznivá a v některých parametrech se zhoršuje. OKD letos plánuje vytěžit 7,5 až osm milionů tun uhlí a prý plní všechny ukazatele, jako je ražba, těžba a prodej podle celoročního plánu.

Vývoj v následujícím roce nelze zatím předpovídat a není jasno ani v otázce budoucnosti Dolu Paskov. „Pro přípravu našeho těžebního plánu pro rok 2016 bude klíčová situace na trzích v závěru léta a na podzim, kdy proběhnou vyjednávání o kontraktech na odběry uhlí pro následující rok,“ dodal generální ředitel OKD Dale Ekmark.

Čtěte také: OKD není mrtvá společnost, říká její šéf

V letošním prvním pololetí se na Karvinsku zaevidovalo na úřadu práce 345 lidí ze společnosti OKD. Z nich v evidenci zůstalo 260. „Tyto údaje potvrzují, že bývalí zaměstnanci OKD mají problém najít nové zaměstnání, i když je už několik měsíců vývoj na trhu práce příznivý,“ upozornil vládní zmocněnec pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Cienciala, který předložil vládě návrhy opatření. Ta by měla zajistit dokončení hospodářské restrukturalizace regionu a jeho další rozvoj. Jedním z nich je například zavedení dřívějších odchodů do důchodu pro horníky.

Hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD) připomněl, že prudký útlum těžby by mohl mít pro region nedozírné důsledky. „Vláda si tyto hrozby uvědomuje, což potvrdila svým zájmem jednat v Ostravě. To se více než deset let nekonalo. Věřím, že se nám podaří vládu také přesvědčit, aby udělala konkrétní kroky na pomoc našemu regionu. Jedním z nich by mělo být schválení financování přípravy průmyslové zóny Nad Barborou na Karvinsku, která by v budoucnu mohla přinést stovky až tisíce pracovních míst,“ dodal hejtman.

Mohlo by vás zajímat:
OKD dala na rekultivace rekordních 331 milionů
Miliardář Krúpa chce vydělat na NWR
Vláda se bojí Ostravska, ale Ústecko neřeší