Mládek jednal o limitech s Bubeníčkem

Bubeníček a Mládek

Hejtman Oldřich Bubeníček a ministr průmyslu Jan Mládek. Foto: Ústecký kraj

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD)  se dnes kvůli těžbě hnědého uhlí setkal s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM). Zabývali se prolomením limitů na lomu Bílina a lomu ČSA.  Informovala o tom mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová.

Právě v souvislosti s dolem ČSA chce ministr začátkem března jednat se zástupci Litvínova i Horního Jiřetína, těžaři i odboráři. S další těžbou na lomu Bílina, kde těží Severočeské doly, podle něj panuje všeobecný souhlas.

„Pro mne je velmi důležité znát názory všech a diskutovat o nich. Proto jsem požádal o jednání i pana hejtmana Oldřicha Bubeníčka, s nímž jsem v uplynulém roce o limitech již diskutoval.  Jsem potěšen, že se jako představitelé státu a regionální samosprávy v základních postojích k jednotlivým variantám budoucnosti těžebních limitů v zásadě shodujeme,“ uvedl Mládek.

Bubeníček minulý týden serveru iUHLI.cz řekl, že bez prolomení limitů těžby hnědého uhlí v Ústeckém kraji budou až tisíce lidí bez práce. Nejen horníci, ale také zaměstnanci dodavatelských firem. Upozornil ba to, že už nyní je v Ústeckém kraji dlouhodobě nejvyšší nezaměstnanost v celé ČR. Omezení těžby na lomech by nezaměstnanost dál výrazně zhoršilo. „Když se řekne, nemáme pro vás práci a teď vás musíme 500 propustit. To je moment, kdy se to lidí dotkne. V tu chvíli už je to v rodinách znát,“ míní hejtman.

Případné prolomení limitů se kromě lomu Bílina, kde by nedošlo k žádnému bourání lidských sídel, se týká i lomu ČSA, kde těží Severní energetická. Těžba by zde zasáhla kraj Horního Jiřetína, nebo v případě velkého prolomení prakticky celý Horní Jiřetín a osadu Černice.

Mládek již v úterý region navštívil. „Hovořil jsem se starosty všech dotčených obcí i s primátorem Mostu Janem Paparegou, s představiteli Severočeských dolů i s odboráři, a jsem rád, že s případným prolomením limitů na dole Bílina panuje všeobecný souhlas. Budu ale o jednotlivých variantách možného prolomení limitů na Bílině a dole ČSA jednat se všemi zainteresovanými stranami i s tripartitou“,  dodal Mládek.

Společnost Severní energetická je na další těžbu v lomu ČSA připravena, rozhodnutí ale musí padnout včas, řekla serveru iUHLI.cz mluvčí společnosti Gabriela Sáričková Benešová. Za limity v lomu ČSA se dále nachází 750 milionů tun hnědého uhlí s nejvyšší výhřevností v ČR. Lom disponuje vysoce výhřevným uhlím, které je technologicky vhodnější do tepláren. Severní energetická má zpracovaný odhad pro případ, že by se o prolomení limitů v této lokalitě rozhodlo. Náklady ještě před samotnou těžbou by vyšly na zhruba 20 miliard korun.