Mládek: Paskov bude uzavřen do konce roku

Doba čtení:2 m, 42 s
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Je téměř jisté, že Důl Paskov bude muset být uzavřen do konce letošního roku. Potíže navíc mají i ostatní šachty. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Další jednání zástupců vlády s vedením OKD by mělo proběhnout 14. ledna.

Na začátku prosince bylo jednání ministrů s managementem těžební společnosti OKD, která má existenční problémy, kvůli vysokým finančním požadavkům mateřské společnosti New World Resources (NWR) zrušeno. Předseda odborů Josef Středula tehdy uvedl, že NWR požadovala přibližně 150 milionů eur (čtyři miliardy Kč) za to, že bude pokračovat v těžební činnosti, což vláda jednoznačně odmítla, uvedly Finanční noviny.

Čtěte také:
Mládek: Nejde jen o Paskov
Pokles cen uhlí může být pro NWR likvidační

Zatím se předpokládá, že jednání bude 14. ledna. Jestli se to potvrdí, zatím nevím,“ řekl dnes Mládek. Zástupci společnosti podle něj budou muset ministrům vysvětlit, jaký mají mandát a od koho. „Po poslední konzultacích, které jsem provedl, se zdá, že zásadní otázkou, kterou si budeme muset jako vládní strana vyřešit, je, kdo vlastně bude partnerem pro jednání. Musíme si vyjasnit, kdo je akcionářem současným, kdo je akcionář budoucí. U jednacího stolu by neměli sedět manažeři, ale vlastníci,“ vysvětlil ministr, podle nějž v těžební společnosti sice existuje určitá vlastnická struktura, ve které figuruje například podnikatel Zdeněk Bakala, zároveň ale na konci roku 2014 proběhla v NWR rozsáhlá finanční restrukturalizace. Bakala představenstvo NWR na loňské dubnové valné hromadě opustil. Nadále mu ale patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která 50,5 procenta akcií NWR vlastní.

Padnou i další doly?

Ministr zároveň přiznal, že Důl Paskov bude uzavřen na konci letošního roku. Nemusí přitom jít o jedinou špatnou zprávu pro horníky. „Potíž je v tom, že v nelehké situaci jsou i ostatní šachty,“ dodal Mládek. Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s ministerstvem práce a sociálních věcí vytvořilo pracovní skupinu, která se bude zabývat pomocí horníkům a dalším zaměstnancům černouhelné společnosti OKD, jimž hrozí propouštění.

V OKD a dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13 tisíc lidí. NWR, která se dlouhodobě potýká s klesající cenou uhlí, od ledna do září snížila ztrátu na zhruba 436 milionů korun z 3,45 miliardy korun ve stejném období loni. Ratingová agentura Standard & Poor’s ale kvůli klesajícím cenám uhlí a zhoršování likvidity v listopadu snížila rating firmy na CCC s negativním výhledem, že by těžební firma mohla do roka zbankrotovat. Podle analytiků firmě především chybí hotovost.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v zemi. Její problémy začala vláda poprvé řešit v září 2013, kdy společnost oznámila, že se rozhodla zavřít Důl Paskov, což by znamenalo propuštění zhruba 2000 horníků. Výsledkem jednání byla dohoda z června 2014, podle níž těžba v dole měla pokračovat do konce roku 2017, a stát měl dát 600 milionů korun na sociální programy horníků.

Platnost dohody byla ale podmíněna tím, že podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí neklesne cena uhlí pod 110 USD za tunu. Právě to se letos stalo.

Mohlo by vás zajímat:
Ceny uhlí klesly za sedm let o 80 procent
Ceny evropského uhlí rekordně klesly
Bakala: Žralok pravdy a lásky