Mládek připustil zasypání dolu Frenštát

Důl Frenštát_OKD_compressed

Dobývací prostor Dolu Frenštát by se mohl zásadně zmenšit a v budoucnu by šachta mohla být zcela zasypána. Foto: OKD

Dobývací prostor Dolu Frenštát by se mohl zásadně zmenšit a v budoucnu by šachta mohla být zcela zasypána. Při jednání se starosty okolních obcí to připustil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD).

Osud dolu bude záviset na tom, zda OKD důl státu prodá. Zatím se o tom ale nejednalo. Mládek o možnosti zakonzervování dolu promluvil veřejně vůbec poprvé. „Zaznělo zmenšení dobývacího prostoru, možné zasypání těžních jam, což jsme samozřejmě uvítali, a to bylo asi to nejdůležitější, co jsme si z toho setkání odnesli,“ uvedla pro Českou televizi starostka Frenštátu pod Radhoštěm Zdeňka Leščišinová.

Čtěte také:
OKD: Za dobrovolný odchod 200 tisíc
První propouštění v OKD bude bez humbuku

Podle tiskového mluvčího Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Františka Kotrby by měly být zachovány zásoby černého koksovatelného uhlí jako strategická rezerva státu, ale zároveň se starostové a občané dotčených obcí nebudou muset obávat těžebních aktivit a jejich negativních dopadů na rozvoj svých obcí.

Během několika týdnů se sejdou zástupci Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu. Mají sepsat společné stanovisko k převzetí Dolu Frenštát státem. S ním pak pojedou na další jednání.

Je nesmysl tady vlastně držet dobývací prostor, který je určen pro vydobytí, a je potřeba to uhlí chránit pouze a jenom chráněným ložiskovým územím. Takže logiku to má a už takhle začínají konečně přemýšlet i na ministerstvu průmyslu a obchodu. Je to dobré,“ uvedl starosta Trojanovic Jiří Novotný.

Zmenšení dobývacího prostoru by zjednodušilo obyvatelům obcí stavby nových domů či prodeje pozemků, na kterých má nyní OKD předkupní právo. Všechny plány ale závisí na tom, jestli OKD kývne na nabídku státu na odkoupení dolu. Žádná jednání ale zatím neproběhla. Provoz dolu stojí OKD až 60 milionů korun každý rok. Stát za něj v lednu nabídl jednu korunu. MPO ale dosud v této souvislosti žádnou reakci ze strany OKD neobdrželo a v tuto chvíli ji podle Kotrby už nepovažuje za aktuální.

Myslím si, že Důl Frenštát určitě bude předmětem vzájemných jednání mezi našimi vlastníky a zástupci vlády,“ řekl tiskový mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Mohlo by vás zajímat:
Předložte konsolidační plán, vyzvala OKD tripartita
Mládek kritizuje Babiše kvůli OKD
Ministři nabídnou horníkům pomoc