Mládek přiznal chyby ERÚ při podpoře OZE

Ilustrační foto: Imagio.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) potvrdilo, že kvůli chybám minulého vedení Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se platí na obnovitelné zdroje až o162 miliard korun více. Serveru iUHLI.cz to sdělil mluvčí ERÚ Jiří Chvojka. Upozornil na dopis, který ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) rozeslal poslancům v souvislosti s projednáváním novely energetického zákona. Podle Chvojky je to průlomové vyjádření.

Mládek v dopise napsal, že to byl právě ERÚ, kdo v roce 2007 stanovil pevnou dobu garantovaného vyplácení podpory po dobu životnosti v rozmezí 15 až 30 let podle druhu obnovitelného zdroje. Podle Mládka ERÚ následně od 1. ledna 2008 prodloužil vyhláškou dobu garantované podpory pro solární elektrárny z 15 na 20 let.

„Je to překvapivé, ale pozitivní vyjádření k problematice, na kterou jsme ministerstvo průmyslu dlouhodobě a opakovaně upozorňovali. Na základě auditu, který jsem nařídila, dokonce úřad podával trestní oznámení, jež však bylo odloženo. Na základě dnešního dopisu ministra Mládka lze konstatovat, že v minulosti byly nesprávně nastaveny výkupní ceny pro obnovitelné zdroje, čímž vznikla škoda ve výši až 162 miliard korun,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v lednu odhadl, že do roku 2030 náklady na OZE v ČR budou vyšš než bilion korun. Podstatnou část přitom zaplatí tuzemští odběratelé na příplatcích ke spotřebované elektřině.