Mládek se pustil do Babiše

Ministr financí Andrej Babiš. Foto: iUHLI.cz

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) nechápe, proč vicepremiér Andrej Babiš (ANO) blokuje hornické důchody a vybudování průmyslové zóny Barbora u Karviné. Jeho výroky označil za nedůstojné ministra financí, napsal týdeník Euro.

„Prohlášení Andreje Babiše jsou nedůstojná ministra financí. Měl by je, když už, říkat někde na náměstích v rámci volební kampaně jako šéf hnutí ANO, ne jako člen vlády,“ řekl týdeníku Mládek.

Ze sporu kolem zóny Barbora je Mládkovi smutno.“Vybudování zóny Barbora vláda odhlasovala i jako gesto kraji, který má silné strukturální problémy a kde jako v jediném kraji roste nezaměstnanost, i když všude jinde klesá. Moravskoslezský kraj prostě průmyslovou zónu potřebuje a nerozumím tomu, proč to ministr Babiš zpochybňuje,“ řekl týdeníku Mládek, který ale doufá, že vláda své rozhodnutí potvrdí.

Čtěte také: Vláda už popáté odložila hornické důchody

Tomu, že Babiš blokuje schválení předčasných důchodů pro horníky, Mládek rozumí ještě méně. „Poslat horníky do předčasného důchodu je možná nesystémové, ale nejméně špatné řešení ze všech,“ upozornil ministr průmyslu.

Mládek se s Babišem střetl již několikrát, například při tvorbě novely horního zákona. Je otázkou, zda oba ministři najdou společnou řeč v otázce zachování či prolomení limitů těžby hnědého uhlí. „Já bych hrozně rád přijal finální rozhodnutí, protože místo, kde se jeho neustálé odsouvání nejvíc nelíbí, se jmenuje Horní Jiřetín. Jenže já mám zodpovědnost za energetickou bilanci celé země, a pokud se nepodaří naplnit plány ohledně jaderné energetiky, pak můžeme uhlí z dolu ČSA potřebovat,“ naznačil Mládek.

Mohlo by vás zajímat:
Babišovy tajné plány okolo OKD