Montáž rýpadla pro Bílinu je v polovině

V Severočeských dolech pracovalo na začátku letošního roku zhruba 2580 lidí. Průměrný věk zaměstnanců je na dole Bílina kolem padesáti let. Foto: severočeské doly

Od začátku letošního roku probíhá na montážním místě Jana u Duchcova stavba nového kolesového rýpadla pro Doly Bílina, kde těží Severočeské doly. Práce postupují v souladu se stanoveným harmonogramem, hotovo by mělo být za rok.

Aktuálně je dokončena montáž podvozků, spodní stavby, kompletuje se ocelová konstrukce střední stavby a nakládací výložník. Připravuje se obrábění podkladnic spodní stavby a montáž rámu drtiče. Nové rýpadlo bude disponovat teoretickým výkonem 5 500 m³ s.z.h-¹, měrnou rozpojovací silou 219 kN.m-¹. Oba podvozky (hlavní a podpěrného vozu spojovacího mostu) budou housenicové.

Čtěte také:
Vodu pro Prahu už čistí pomocí uhlí
Lom Vršany si můžete prohlédnout i od Majáku

Velkostroj s označením KK 1 600.1/K 112 je svými parametry (zesílenou ocelovou konstrukcí, drtičem, objemovou hmotností a koeficientem nakypření) stavěn na míru pro odklízení nejhůře těžitelných jílů, jež se v současných provozních podmínkách Dolů Bílina vyskytují zejména na 5. a 6. skrývkovém řezu. Hlavním dodavatelem je PRODECO. Během své 76leté historie vyprodukovalo PRODECO, respektive Vítkovice Prodeco, v letech 1952 až 2021 celkem 21 kolesových a korečkových rýpadel. Montáž toho zatím posledního – KK 1 600.1/K 112 – by měla být hotova na konci roku 2022.