Moravskoslezský kraj přihodí na kotlíkové dotace

Doba čtení:2 m, 5 s
Fronta na kotlíkové dotace. Foto: Kraj Vysočina

Fronta na kotlíkové dotace. Foto: Kraj Vysočina

Moravskoslezský kraj je připravený ze svého rozpočtu vyčlenit na dotace na výměnu kotlů dalších 100 milionů korun. Na úřad přicházejí stále nové žádosti o dotace.

Pro kraj byla v první výzvě vyčleněna částka přibližně 490 milionů korun. Žádosti obyvatel ji už v tuto chvíli převýšily o více než 60 milionů. Na jednání krajského zastupitelstva to řekl Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Čtěte také:
Zájem o kotlíkové dotace neutuchá
Na kotlíkové dotace fronty jako na banány

Zájemci mohou v aktuální výzvě podávat žádosti o dotaci až do 29. dubna. Do dnešního dne požádalo o dotaci na výměnu kotle 4219 lidí. Kraj jedná s ministerstvem životního prostředí o navýšení prostředků o 250 milionů korun. „Pokud nám vláda garantuje navrácení finančních prostředků, jsme připraveni okamžitě na kotlíky vyčlenit 100 milionů korun z krajského rozpočtu,“ řekl hejtman.

Pokud stát alokovanou částku nezvýší, budou muset zájemci, na něž se nedostane, požádat o dotaci až v další výzvě. To by zřejmě nebylo dříve než na podzim, ale také možná až příští rok.

Jednáme s ministerstvem o navýšení částky vyčleněné pro kraj v první výzvě tak, aby zájemci o příspěvek na ekologický kotel nemuseli čekat na vypsání další výzvy. Chceme uspokojit všechny zájemce,“ uvedl hejtman. Za jednu topnou sezonu podle něj každý jednotlivý kotel vypustí do ovzduší minimálně sto kilogramů prachu. „Ty žádosti, které dnes máme shromážděny, už jsou skoro 500 tun prachu. A umíte si představit 500 tun prachu? To je množství, které nedokáže dneska jakýmkoliv ekologickým opatřením zamezit žádný průmyslový podnik v Moravskoslezském kraji,“ řekl Novák.

Pro celou republiku je do roku 2020 na výměnu kotlů k dispozici devět miliard korun z evropských peněz. Pro Moravskoslezský kraj je z této částky vyčleněno zhruba 1,4 miliardy. Domácnost může na výměnu kotle získat 70 až 80 procent nákladů z maximální částky 150 tisíc korun. Dalších pět procent je zvýhodnění pro obce s překročenými imisními limity, kterých je v kraji většina. Pětiprocentní příspěvek přislíbil i kraj a další podporu slíbily desítky měst a obcí v regionu.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří k nejznečištěnějším v zemi i celé Evropě. Na znečištění se podle posledního průzkumu podílí především doprava a domácí topeniště, škodliviny sem proudí také ze sousedního Polska. S pomocí dotací se v kraji dosud vyměnilo asi 4 tisíce kotlů, podle statistik je v regionu zhruba 47 tisíc kotlů.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Bakala: Žralok pravdy a lásky
Damoklův meč a dvojí metr na horníky