Doba čtení:3 m, 49 s

apokalypsa_compressed

Časopis o energetice Sedmý proud představil hodně chmurnou vizi, jak by Česko a zejména region Mostecka mohlo vypadat v roce 2030 bez těžby hnědé uhlí na lomu ČSA. Věřme, že realita bude přece jen veselejší. Fiktivní prognózu přináší server iUHLI.cz v nekrácené podobě.

1. ledna 2030

Prezident Andrej Babiš v novoročním projevu kritizoval premiéra Tomia Okamuru za to, jak v uplynulém roce řešil uprchlickou krizi v ČR: „Napchať utečencov do vybydlených panelákov v Janove a Chanove, to môže urobiť len naprostý gauner.“ Hlava státu naopak předsedu vlády pochválila za to, že prodloužil daňové zvýhodnění pro biopaliva. Novoroční řeč podrobil kritice tradičně pouze propagátor etikety Ladislav Špaček. Podle něj by český prezident alespoň na Nový rok měl mluvit česky, obzvláště když ještě jako ministr financí ukázal, že čeština mu nedělá sebemenší potíže.

12. února 2030

Česko zatím zažívá velmi tuhou zimu, na šumavské Kvildě ráno naměřili -32,8 °C. Extrémní mrazy paralyzovaly dopravu, ve školách se neučí, úřady jsou zavřené. Domácnosti si stěžují na katastrofální nedostatek tříděného uhlí. Ve většině regionů se rozpadlo centrální zásobování teplem a lidé se vrátili k výtopnám a lokálním topeništím. Potřeby pro mimořádně vydatné vytápění se nedaří pokrýt ani dovozy z Polska a Německa.

20. února 2030

Režisér Zdeněk Troška získal Českého lva za Babovřesky 5. Při vyhlášení během slavnostního večera převzal ocenění z rukou ministryně kultury Evy Ševčíkové a jejího poradce a manžela Vaška.

27. března 2030

Kvůli extrémní větrné bouři vyrobily větrné elektrárny na severu Německa enormní množství elektřiny a následné přeshraniční přetoky způsobily přetížení sítě. Výsledkem byl šestihodinový blackout v celé střední Evropě.

16. dubna 2030

Hokejisté HC Litvínov po 71 letech opustili nejvyšší českou soutěž. V baráži o extraligu nestačili na prvoligovou Kadaň. Hokejoví experti již dlouho upozorňovali na to, že hokejovou baštu po odchodech tradičních sponzorů systematicky opouští i klíčové opory.

apokalypsa2_compressed

7. května 2030

Bývalý ministr zdravotnictví a hejtman Středočeského kraje David Rath po návratu z vězení vydal už druhou knihu. Na čtenářsky populární obžalobu českého justičního systému s názvem Můj monstrproces navázal publikací Moje tortura, která je pro změnu obžalobou systému vězeňského.

2. června 2030

V dlouhé frontě na úřadu práce v Mostě došlo k potyčce mezi frustrovanými nezaměstnanými. Díky včasnému zásahu policie se incident obešel bez vážnějších zranění. Nezaměstnanost na Mostecku překročila hranici 20 procent. Analytici se shodují na tom, že průmyslový region se zatím nedokázal vypořádat s přerušením těžby uhlí na lomu ČSA a zánikem desítek firem z návazných profesí.

Čtěte také:
Severní Čechy 2035: Chmurná vize bez uhlí
Sedm důvodů, proč těžit uhlí

30. června 2030

Parlament těsně před prázdninami vrátil do horního zákona vyvlastňovací paragrafy, aby mohla vláda stabilizovat kritickou situaci v energetice. Těžební společnost již vypořádala téměř všechny střety zájmu v Horním Jiřetíně, až na pozemky ve vlastnictví aktivistických organizací. Když ekologičtí aktivisté na demonstraci před Úřadem vlády představili svou vizi zelené energetiky a střetli se se zástupci občanského sdružení Za levnou energii, musela zasáhnout policie.

5. července 2030

Primátor Matěj Stropnický oznámil, že výstavba tunelu Balabenka se prodraží o miliardu a opozdí se minimálně o rok. Důvodem jsou podle něj dodatečné požadavky Městské části Praha 8 a pomalý výkup pozemků v podání předchozí radnice.

22. srpna 2030

Kvůli nepokojům v sociálně vyloučených lokalitách na Mostecku mimořádně zasedala vláda, někteří ministři se museli předčasně vrátit z dovolené. Do Mostu a Litvínova míří stovky policistů. Antikonfliktní týmy posílili specialisté na vyjednávání s imigranty.

apokalypsa3_compressed

17. září 2030

Ve 47. díle Ordinace v Růžové zahradě 7 lékař Jáchym Kalina konečně přiznal homosexualitu, kterou se až dosud pokoušel zakrýt neustálými heterosexuálními zálety. Na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání za jediný den dorazily stovky stížností na nevyvážený obsah.

2. října 2030

Stát již vlastní všechny pozemky v dobývacím prostoru lomu ČSA pro účely II. fáze těžby. Vláda vyvlastnila poslední pozemky v Horním Jiřetíně, které dosud držely aktivistické organizace. Aktivisté hrozí odvetnými akcemi v podobě občanské neposlušnosti.

17. listopadu 2030

Aktivisté obsadili velkostroje v lomu ČSA. Vedení těžební společnosti nařídilo zaměstnancům opustit dobývací prostor, protože hrozila fyzická konfrontace. Aktivisté odmítají prostor opustit, dokud vláda neodvrátí bourání Horního Jiřetína. Odvolávají se při tom na odkazy sametové revoluce, jejíž 41. výročí si v tento den Česká republika připomíná.

24. listopadu 2030

„Armáda obsadila Armádu!“ píše aktuální vydání Mladé fronty DNES. Po týdnu neúspěšného vyjednávání vláda povolala na lom ČSA vojáky. Aktivisté se vzdali bez násilného odporu, při operaci nebyl nikdo zraněn.

10.prosince 2030

Václav Klaus mladší oznámil kandidaturu na prezidenta ČR.

apokalypsa4-graf_compressed

Fotografie: Profimedia.cz, Shutterstock.cz
(fotomontáže Marcela Kováře)

Mohlo by vás zajímat:
Limity nepadly, Sev.en míří do Czech Coal Group
Dienstl: Boj o zachování práce nevzdám
Vláda zasadila Mostecku další krutou ránu

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa