Mostecko se připravuje na konec těžby na ČSA

V současné době je v lomu ČSA zhruba 14 milionů tun uhlí před limity. Předpokládaný rok ukončení těžby je 2024. Foto: wikipedia org

V roce 2024 ukončí těžbu uhlí hnědouhelný lom ČSA na Mostecku. Zhruba 1100 lidí proto podle odhadů odborářů dostane výpověď. Informaci potvrdila společnost Sev.en Energy, jíž lom patří.

„Ukončení těžby závisí mimo jiné na odbytu a rychlosti těžby. V současné době je v lomu ČSA zhruba 14 milionů tun uhlí před limity. Předpokládaný rok ukončení těžby je 2024,“ uvedla pro Náš Region mluvčí Gabriela Sáričková – Benešová.

Čtěte také:
Lom ČSA narazil na limity těžby
Uhlí z ČSA jednou využito bude

Útlum těžby uhlí zhorší situaci v regionu. Proto se tím zabývá i vláda a její uhelná komise. Ta připravuje tři scénáře takzvané dekarbonizace, tedy úplnému omezení těžby a závislosti na uhlí, ke které by mělo dojít zřejmě v letech 2035 až 2045.

Společnost Sev.en Energy, která lom vlastní, se podle mluvčí o část propouštěných zaměstnanců postará. „Části z propouštěných jsme připraveni nabídnout práci v rámci skupiny,“ uvedla. Někteří najdou uplatnění na rekultivacích, které probíhají na výsypkách a svazích lomů, kde těžba skončila. „Polovina území už byla rekultivována, před námi je ještě obnova krajiny na přibližně stejně velkém území. Podle plánu budeme realizovat rekultivace lesní, vodní, zemědělské a další, jako jsou parkové úpravy,“ uvedla mluvčí.  Horníkům by mělo pomoci i nadstandardní odstupné.

Na situaci se připravuje i Úřad práce. „Snažíme se, aby člověk, který má být propuštěn, našel nové pracovní uplatnění dříve, než uplyne výpovědní lhůta, tedy aby se vůbec nedostal do evidence Úřadu práce,“ popsala mluvčí Kateřina Beránková.

Ve zbytkové jámě vznikne nové jezero ČSA. Podle platného povolení hornické činnosti bude plocha jezera zhruba 670 hektarů, víc než dvojnásobná plocha Máchova jezera. „S přípravnými pracemi na napouštění budoucího jezera můžeme začít až po vytěžení všech zásob hnědého uhlí před limity těžby, tedy nejdříve v roce 2025. Zahájení vlastního napouštění odhadujeme nejdříve v roce 2027/2028,“ uvedla Sáričková – Benešová. Předpokládané náklady na zatápění, včetně přípravných prací přesáhnou miliardu korun. Doba napouštění závisí mimo jiné na klimatických podmínkách.

Mohlo by vás zajímat:
Největší bagr na světě udělal kariéru u filmu
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Další krok k těžbě ve vesmíru