Mozek úpravny uhlí postupně omládne

Součástí obměny řídícího systému na úpravně uhlí je také stěhování dispečinku. Foto: Czech Coal

Úpravna uhlí v Komořanech dostane nový „mozek“, řídicí systém, který má za úkol rozjíždět a provozovat úpravárenskou technologii podle určených algoritmů a hlídat tak automatický chod úpravny.

Starý řídicí systém je již morálně i fyzicky zastaralý. Do provozu byl uveden v roce 1990 a nyní se na něj nevyrábějí ani nedodávají náhradní díly. I s ohledem na tyto okolnosti je také poruchovější. Obecně platí, že automatizační a IT systémy velmi rychle zastarávají a jak dochází k postupné výměně zaměstnanců, nově příchozí už tento řídicí systém neznají a trvá déle, než se s ním naučí pracovat,“ shrnul hlavní důvody obměny Michael Macků, technik PZF útvaru hlavního energetika.

Čtěte také:
Uhelné safari pořád táhne
Zahraniční studenty uchvátilo Uhelné safari

Nejde jen o prostou výměnu starého zařízení za nové. Kromě toho, že se v provozu sníží počet poruch a tím i  náklady na jejich odstraňování, klesnou náklady na elektrickou energii potřebnou k provozu řídicího systému ze stávajících téměř 0,5 mil. Kč ročně více jak o 75 %, dokáže si nový řídicí systém poradit i s novými požadavky výroby.  „Výměna řídicího systému má několik rovin pohledu, ta základní je udržet chod úpravárenské technologie s přijatelnou poruchovostí. Stávající systém to v žádném případě nezaručoval. Je to v podstatě zázrak ho udržet vchodu a nebýt „srdcařů“ z provozního úseku, tak by nebyl. Přičemž veškeré kapacity stávajícího systému jsou vyčerpány.,“ připomněl Petr Vágner, hlavní energetik těžebních společností.

Obměna řídicího systému, kterou zajišťuje společnost PAS  automatizační systémy s.r.o., jež má s dodávkami  podobných zařízení na šachtu zkušenosti, je  rozdělená do několika etap. První již skončila, když byla drtírna přepojena na nový systém po prázdninovém generálním výpadu úpravny. „Postupně se za provozu budou přepojovat další.   Snažíme se co nejméně zasahovat do běžného chodu úpravny, takže maximálně spolupracujeme s výrobou a využíváme technologických odstávek. Největší část technologie přepojíme na nový řídicí systém během třítýdenní generální odstávky úpravny uhlí v červenci příštího roku,“ doplnil Macků.

Aktuálně se přepojuje nakládací zásobník – moury, kde by mělo být hotovo do konce roku. I v tomto případě se využívá zejména pravidelných pondělních odstávek úpravárenské technologie. Veškeré provozy bude nový řídicí systém ovládat do konce roku 2018. „Obměna řídicího systému je velmi  náročná na koordinaci jednotlivých činností a dodavatelů. Spolupráce s vedením úseku úpravny a   elektromechaniky je v tomto směru naprosto excelentní,“ zdůraznil hlavní energetik.

S přechodem na nový řídicí systém vznikne i nový technologický dispečink, který se přesune do zrekonstruovaných prostor jen o místnost vedle od jeho stávajícího sídla na úpravně. „Dispečerům se sice změní způsob ovládání z tlačítek na počítač. Vše je ale projektováno tak, aby ovládání bylo intuitivní, aby si ho snadno a rychle osvojili,“ konstatoval technik s tím, že ostatních zaměstnanců úpravny se změna řídicího systému nedotkne, s výjimkou elektrikářů a obsluhy řídicího systému, v provozu označovaných jako „Diamáci“.

Mohlo by vás zajímat:
Na výsypce dnes přistávají letadla
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme