MPO chystá novelu energetického zákona

Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely stále chybí analýza toho, proč v loňském roce nastala situace, kdy 15 procent odběratelů energií skončilo v režimu DPI. Foto: STAN

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje novelu energetického zákona. Součástí novely mají být návrhy, které ministerstvu předložil Energetický regulační úřad (ERÚ) k řešení energetické krize a zlepšení dohledu na energetickým trhem. Novinářům to řekl ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN). Zlepšit se má i situace lidí v záchranném režimu dodavatele poslední instance (DPI).

Podle Síkely stále chybí analýza toho, proč v loňském roce nastala situace, kdy 15 procent odběratelů energií skončilo v režimu DPI. Situace byla podle něj napříč Evropou jedinečná. Síkela chce zjistit, zda neselhala vláda nebo energetický úřad. Bez důkladné analýzy se podle něj budou těžko nastavovat opatření do budoucna.

ERÚ předložil ministerstvu několik desítek návrhů, které mají zabránit, aby se podobná situace opakovala. Konkrétní návrhy nechtěl Síkela komentovat, aby nenarušil nezávislost úřadu. Energetický úřad má podle něj návrhy zpracovat formou paragrafového návrhu, ještě před tím je ale má zkonzultovat s odbornou veřejností. Až bude připravena novela energetického zákona, mají se do ní některá opatření dostat.

Energetický úřad nyní podle Síkely nemá informace o tom, že by na energetickém trhu hrozilo bezprostřední nebezpečí podobné loňskému pádu energetické skupiny Bohemia Energy, kdy v režimu DPI skončilo na 900 000 zákazníků. Následně činnost ukončila řada dalších dodavatelů.

Pexa: Povolenky musejí řešit i úniky metanu

Energetický regulační úřad navrhuje například navýšení základního jmění společností, které dodávají energie, ale i jejich povinné pojištění. Pojistné plnění by například po předem stanovenou dobu pokrylo spotřebiteli rozdíl mezi cenami v záchranném režimu dodavatele poslední instance (DPI) a cenami původního dodavatele. Další z navrhovaných možností je povinnost průběžné certifikace nebo pravidelných auditů pro všechny dodavatele.

U režimu DPI se návrhy týkají například možnosti odejít zrychleně z tohoto režimu k řádnému dodavateli, přičemž spotřebitel by mohl být novým dodavatelem převzat i zpětně od začátku DPI. Hovoří se také o možnosti, kdy by úřad ceny DPI přímo stanovil. Dnes jsou tyto ceny věcně usměrňované.

My zpracováváme celkovou situaci současných obchodníků, to znamená, jak jsou na tom, co se týká i zajištění jejich obchodních strategií. Zabýváme se tím, zda tady nemůže dojít k něčemu podobnému, co se stalo teď. V oblasti nákupu energií jsou samozřejmě obchodníci ohroženi vysokými cenami, nicméně zatím ze současného průzkumu nemáme žádné indicie o tom, že by se mohl nějaký zásadní obchodník z toho trhu stáhnout,“ řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Ke konkrétní pomoci vlády domácnostem zasažených současnými vysokými cenami energií se Síkela vyjádřit nechtěl s tím, že je bude komentovat až v následujících dnech.