Doba čtení:1 m, 16 s
Zkamenělý strom ve Vršanech. Foto: Jan Pimper
Zkamenělý strom ve Vršanech. Foto: Jan Pimper

V Muzeu města Ústí nad Labem budou k vidění menší části mohutného fosilního kmene, který byl objeven v loňském roce v lomu Vršany. Zhruba 20 milionů let starý zkamenělý kmen muzeu darovala společnost Vršanská uhelná za symbolickou korunu.

Unikátní exponát, pravděpodobně se jedná o jehličnatou dřevinu tisovec, která pochází z třetihor z období miocénu, bude vystaven spolu s kusem zuhelnatělého pařezu borovice z nedalekých Chabařovic a dalšími exponáty zkamenělých dřev pocházejícími z geologických sbírek muzea. Půjde o součást výstavy „Minerály Mostecké pánve“, jejíž vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 18. února.

Čtěte také:
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Důl Jeroným odkryl nová tajemství
V podzemí se skrývá fosilní prales

Základ výstavy byl zapůjčen z Oblastního muzea v Mostě a představí návštěvníkům minerály z oblasti Mostecké (severočeské) pánve formou mikrofotografií Petra Fuchse. Zachycené jsou zde krystaly minerálů, které se leckdy dají okem přehlédnout, dosahující velikosti často jen několika milimetrů. Příkladem může být nejen běžný pyrit, markazit nebo křemen, ale i krystaly síry, aragonitu, dolomitu, whewellitu, sideritu a sádrovce nebo zkamenělá třetihorní pryskyřice. Fotografie budou navíc doplněny o vitríny se vzorky typických minerálů, nalezených při těžbě hnědého uhlí. Právě v Muzeu města Ústí nad Labem je totiž uložena druhá největší sbírka minerálů z oblasti Mostecké pánve. Výstava bude otevřena od 19. února do 1. května 2016.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme