Na Babiše nečekáme, říká náměstek Wagenknecht

Elektrárna Počerady. Foto: ČEZ

Vedení energetické společnosti ČEZ v případě možného prodeje elektrárny Počerady společnosti Czech Coal, za kterou stojí finančník Pavel Tykač, nečeká na vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO). Návrhy předloží představenstvo a členové dozorčí rady je musí posuzovat jako řádní hospodáři. Rozhodnutí musí být to nejlepší z ekonomického hlediska. Lidovým novinám to řekl náměstek ministra financí a člen dozorčí rady ČEZ Lukáš Wagenknecht.

Dodal, že prodej elektrárny Počerady řeší představenstvo ČEZ. Jeho osobní prioritou jako člena dozorčí rady je, aby chystané rozhodnutí bylo maximálně ekonomicky výhodné pro firmu i pro stát. „Na jednání dozorčí rady budu samozřejmě požadovat konkrétní čísla. Předpokládám, že nám představenstvo předloží varianty, které přicházejí v úvahu, a s nimi spojená rizika,“ řekl náměstek.

„Každý z nás za své rozhodnutí odpovídá celým svým majetkem. Zásadní záležitosti, o kterých rozhodují akcionáři, se projednávají na valné hromadě. Prodej počeradské elektrárny není ten případ,“ upozornil Wagenknecht.

Ministerstvo financí podle něj nemůže předem diktovat, jaké by měly být závěry. Žádný akcionář ani nemůže přímo zasahovat do samotného řízení firmy už proto, že by to bylo na úkor ostatních akcionářů. Za řízení společnosti ČEZ nese odpovědnost její management a dozorčí rada má jeho činnost dozorovat, kontrolovat, jak management pracuje. Ministerstvo financí není tím, kdo přímo řídí ČEZ, upozornil Wagenknecht.