Na dole Bílina zemřel zaměstnanec

Zaměstnanec zemřel při opravě pásového dopravníku. Ilustrační foto: Oldřich Hájek

Na dole Bílina na Mostecku se při opravě pásového dopravníku vážně zranil zaměstnanec těžaře a následkům zranění na místě podlehl. Událost vyšetřuje báňský úřad se sídlem v Mostě a policie. Informoval o tom mluvčí společnosti Severočeské doly Lukáš Kopecký.

Událost se stala ve středu večer. „Do skončení celého šetření se nebudeme k této záležitosti blíže vyjadřovat. Ze ztráty kolegy jsme velice zarmouceni a chtěli bychom i touto cestou vyjádřit upřímnou soustrast jeho rodině a všem pozůstalým,” uvedl Kopecký.

Čtěte také:
Starostka: Hornická tradice v Bílině stále existuje
Severočeské doly koupí nové rypadlo za miliardy

Lom Bílina je jednou z těžebních lokalit společnosti Severočeské doly. Leží na hranicích okresu Most a Teplice. V blízkosti lomu se nachází města Bílina, Duchcov a Ledvice, dále pak vesnice Braňany a zaniklá vesnice Libkovice. Uhlí se zde dobývá z třetihorní hnědouhelné sloje vzniklé z původního rašelinného močálu. Těží se zde především nízkosirnaté energetické uhlí. Roční těžba je 8–9 milionů tun. Veškeré vytěžené uhlí v závislosti na jeho kvalitě je upraveno tříděním, drcením a rozdružováním v úpravně uhlí Ledvice na obchodní uhelné produkty tříděného uhlí, prachového uhlí a palivových směsí s určením pro široké spektrum odběratelů v průmyslu, energetice, teplárenství a pro komunální spotřebu. Většinu vytěženého uhlí používá jako palivo elektrárna Ledvice

V dole Bílina se nachází absolutně nejníže položené otevřené místo v Česku, jedná se ale o zeměpisný rekord vzniklý v důsledku lidské činnosti. Jedná se o místo, kde leží čerpací stanice odvádějící vodu z lomu, toto místo mělo v roce 2014 nadmořskou výšku 20,4 m. Jelikož těžba pokračuje, místo se stále prohlubuje a v budoucnosti bude ležet níže než hladina moře.