Na funkci člena rady ERÚ se přihlásilo 7 zájemců

ERÚ byl zřízen v roce 2001 jako správní úřad pro výkon regulace v energetice.

Na funkci člena rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ) se přihlásilo sedm zájemců, uvedla bez bližších podrobností mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová. V pětičlenné radě úřadu se uvolní jedno místo od začátku srpna, kdy skončí mandát Vratislavu Košťálovi. Člena rady jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu.

Ke jmenování nového člena rady ERÚ dojde k 1. srpnu 2018,” sdělila Filipová. Týdeník Euro tento týden uvedl, že je otázkou, zda se vzhledem k nástupu nové vlády a prázdninové době podaří nového člena rady vybrat včas. “Pravděpodobnější je, že rada ERÚ bude od srpna dočasně působit jako čtyřčlenná,” uvedl týdeník. Podle Eura je mezi zájemci o post opět Košťál.

Čtěte také:
ERÚ chce cenová rozhodnutí i pro teplárny
Kde vidí poslanci budoucnost energetiky?

Nová pětičlenná rada ERÚ přebrala vedení úřadu od začátku loňského srpna. Nahradila tehdejší předsedkyni úřadu Alenu Vitáskovou, které vypršel šestiletý mandát. Rada ERÚ má mít do budoucna pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden z nich vždy bude jejím předsedou. Předseda může vést radu nejdéle tři roky. V prvních letech zavedení rady nemají všichni členové mandát na celých pět let, a to proto, aby se rada obměňovala postupně. Aktuálně vybíraný nový nebo staronový člen bude už jmenován na celých pět let.

Předsedu rady Vladimíra Outratu vláda jmenovala loni členem rady na čtyři roky. Radu dále tvoří Vladimír Vlk, Rostislav Krejcar, Jan Pokorný a Košťál. Vlk byl loni do rady jmenován na pět let, Krejcar na tři roky, Pokorný na dva roky a Košťál na rok. Příští rok se tak bude rozhodovat o obsazení místa v radě, které nyní patří Pokornému.

ERÚ byl zřízen v roce 2001 jako správní úřad pro výkon regulace v energetice. Do jeho působnosti patří mimo jiné regulace cen, podpora hospodářské soutěže v energetických odvětvích, výkon dohledu nad trhy v energetických odvětvích nebo ochrana oprávněných zájmů zákazníků.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Mobil ušitý horníkům na míru
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát