Na komínu elektrárny se vylíhla tři sokolí mláďata

Nadšeni z toho sice ledvičtí sokolíci nebyli, ale dva už kroužky mají a třetího to čekalo.. Foto: ČEZ

Na komínu elektrárny v Ledvicích na Teplicku se vylíhla tři sokolí mláďata. Jsou první, která letos ornitolog okroužkoval. Mláďata kriticky ohroženého sokola stěhovavého se budou líhnout i na dalších výškových stavbách elektrárenské společnosti ČEZ v severních a středních Čechách.

Skupinu ČEZ lze bez nadsázky označit za největší hnízdiště sokola stěhovavého v České republice,“ uvedl ornitolog a zoolog ústeckého muzea Václav Beran. Do letošního roku na stavbách Skupiny ČEZ sokolí páry vyvedly podle něj 66 mláďat. „Jen v loňském roce se jich vylíhlo v severních Čechách deset a další čtyři ve středních Čechách,“ uvedl Beran. Kolik mláďat bude letos, si ale ještě netroufá odhadnout.

Čtěte také:
Nový zdroj Ledvice otevřel virtuální dveře
Nejlepší rozhled vám nabídne elektrárna

V budce elektrárny v Ledvicích se letos stejně jako loni vylíhla tři mláďata. Kroužkování nebylo plánované, ornitolog chtěl v elektrárně původně instalovat jen fotopasti. Nečekal, že mláďata budou nyní už tak velká. „Jsme rádi, že se našemu sokolímu páru daří,“ uvedl ředitel elektrárny Jiří Šinágl.

Podle něj v tomto období dbají pokynů ornitologů a snaží se sokoly nerušit. „To znamená, že po celou dobu zahnízdění jsou odloženy veškeré aktivity, které bývají spojené s výstupem na komín či jiné výškové objekty v jeho bezprostředním okolí, pokud by se ovšem nejednalo ohrožení provozu nebo bezpečnosti a zdraví zaměstnanců,“ dodal Šinágl.

První hliníkovou sokolí budku v republice ČEZ umístil v roce 2011 na ochoz chladicí věže elektrárny v Tušimicích na Chomutovsku, nyní má budky ve všech svých elektrárnách i třeba na komíně teplárny v Trmicích na Ústecku. Sokoli se v minulých letech vylíhli také na komínech rafinérie v Kralupech nad Vltavou, v areálu neratovické Spolany, v chemičce Unipetrol v Záluží u Litvínova nebo také na komínech v pražských Holešovicích či Michli.

Sokol stěhovavý se dožívá až dvaceti let a na svá oblíbená hnízdiště se vrací celý život. Z české krajiny sokoli vymizeli v 70. letech minulého století kvůli nadměrnému používání pesticidů v zemědělství. Opětovně se začali objevovat na konci 80. let. Na přelomu tisíciletí se v Česku pohybovalo již zhruba dvacet párů. Dnes díky přísné ochraně žije na území ČR zhruba osmdesát párů sokola stěhovavého.

Mohlo by vás zajímat:
Služební auto obra Koloděje
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu