Na lithium prý dohlédne Krúpa

Pavol Krúpa se viditelně angažuje v kauze OKD. Nyní si přibral i lithium. Oficiální foto Arca Capital.

Do boje o lithium, jehož zásoby leží v Krušných horách, se vložil i slovenský finanční žralok Pavol Krúpa. Prý chce dohlížet, aby z projektu nebylo druhé OKD.

Skupina ArcaCapital koupila za desítky milionů korun podíl ve společnosti European Metal Holdings (EMH), která plánuje těžbu lithia v Česku. Společnost slovenského finančníka a miliardáře Pavola Krúpy výši podílu neuvedla, chce ho ale dál navyšovat. Serveru E15.cz to sdělila mluvčí skupiny ArcaCapital Barbora Hanáková. Cena jedné akcie EMH na londýnské burze dosahuje hodnoty 53 pencí, tedy v přepočtu 15,4 koruny.

Čtěte také:
VIDEO: Mrazivý pohled do uranového dolu
Pod lithiovou mlhou je prý špinavý uran

Záměrem Arky je z pozice akcionáře dohlížet na realizaci celého projektu a zabránit neoprávněnému odvádění zisků a nestandardním finančním operacím, jako k tomu docházelo v případě OKD,” uvedla Hanáková.

Krúpa podle ní považuje plán těžby lithia společností EMH za proveditelný, těžba může být zisková a výhodná jak pro EMH, tak pro český stát. Zásadní je ale podle něj uskutečnit projekt co nejdříve, protože jeden z hlavních akcionářů EMH, společnost BacanoraMinerals Ltd, plánuje podobný projekt v Německu. Hrozí tak, že plány stanovené v memorandu budou zrealizovány dříve v Německu na úkor Česka.

Mohlo by vás zajímat:
Feist: Uhlí bude dál v klíčové roli
Vondráš: Neprchejme od uhlí!
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků