Na Měsíci se koupou lidé

Jezero Milada Foto: Ústí nad Labem

Kdyby zprávu tohoto znění vydaly tiskové agentury, způsobila by poprask po celém světě. Jak už to tak ale u novinových titulků bývá, realita až tak bombastická není. To však neznamená, že nestojí za zamyšlení. Řeč je totiž o proměně severočeské krajiny zasažené povrchovou těžbou uhlí v báječný vodní svět lákající k návštěvě a odpočinku tisíce lidí.

Ekologičtí aktivisté donekonečna opakují, že povrchová těžba uhlí nenávratně ničí krajinu. Ani zarytí příznivci konspiračních teorií však nemůžou popřít, že existují jasné důkazy o tom, jak silně se v tomto svém tvrzení mýlí. Po ukončení těžby totiž vždy nastupuje proces rekultivace a jeho výsledkem je nejen návrat krajiny, která si vysloužila hanlivé označení měsíční, do původního stavu, ale často i projekty, které významně zvyšují atraktivitu lokality a kvalitu života obyvatel okolí.

Čtěte také: Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí

V těchto parných dnech se každý snaží ukrýt ve stínu či ještě lépe osvěžit se někde u vody. Koupaliště praskají ve švech. Obyvatelé severozápadních Čech budou mít v tomto směru výhodu. Již brzy si budou moci vybrat, ke kterému jezeru se vydají. V okolí jich totiž vzniká díky rekultivacím hned několik. Jsou obrovská a nabízejí dostatek prostoru pro koupání chtivé. Do jezera Milada lze skočit již dnes, stejně jako využít okolní kilometry cyklostezek a další atrakce. Jezero Most je již napuštěné a první vodomily přivítá již brzy, stejně jako Medard, který se napouští.

Další ohromné plochy budou v kraji vznikat postupně v příštích letech. V minulosti již byla napuštěna tři menší rekultivační jezera. Jezero Barbora u Teplic, jezero Matylda u Mostu a jezero Michal u Sokolova.

Může to vypadat jako paradox, ale těžba uhlí a následné rekultivace dost možná výrazně zvednou potenciál lokality, která se z měsíční krajiny promění ve vodní ráj a nejspíš vyhledávanou turistickou lokalitu. Jednou tam možná svá těla, unavená demonstracemi, rádi smočí i ekologičtí aktivisté.

Mohlo by vás zajímat:
Lužický kraj se mění v zemi jezer
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR