Na revizi kotle máte více času

Ministr životního prostředí Richard Brabec. Foto: wikipedia.org

Lhůty pro pravidelné revize kotlů na tuhá paliva se prodloužily o rok. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) novelizovalo zákon o ochraně ovzduší, od 1. září tak stačí mít revizi pouze každé tři roky.

Povinné revize kotlů zavedl zákon o ochraně ovzduší v roce 2012 s tím, že první prohlídku museli mít provozovatelé kotle na tuhá paliva do konce roku 2016. My jsme po zkušenostech s první vlnou revizí navrhli změny a ty prosadili ve Sněmovně. Revize jsou nově povinné ne každé dva, ale každé tři roky, což lidem ušetří peníze, ale efekt revizí zůstane zachován,” vysvětlil ministr Richard Brabec (ANO).

Čtěte také:
Ministr Brabec navštívil budějovickou teplárnu
Na emise si brousí zuby obří vysavače

Do konce letošního roku mělo mít až 850 tisíc domácností hotovou další revizi kotle na tuhá paliva. Po novelizaci zákona se povinnost posouvá až na rok 2019. MŽP také jedná s ministerstvem financí o možnosti zavedení horního limitu ceny za revizi i dopravu při revizích kotlů za kilometr jízdy. Připravuje také novou databázi školených odborníků, aby lidé mohli vyhledat nejbližšího technika či porovnávat nabízené ceny. Databázi by chtělo ministerstvo spustit v příštím roce, aby bylo dostupné pro druhou vlnu revizí.

Díky novele budou platit zákonné výjimky nejen pro ty, kteří mají kotel od již neexistujícího výrobce nebo výrobce jim neznámého, ale i pro ty, kteří nemají technika, proškoleného na jejich značku a typ kotle v rozumném dojezdu, a tedy za rozumnou cenu. Pokud budete schopni případné kontrole z obce s rozšířenou působností doložit, že nemáte jinou volbu, což bude i díky nové databázi MŽP jednoduché, můžete využít odborníka od jiné značky, proškoleného na váš typ kotle, který bude v dosažitelné vzdálenosti a levnější,” uvedlo MŽP v tiskové zprávě.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme