Na svou šachtu se stále rádi vracejí

KU 800 foto severočeské doly

K oblíbeným turistickým cílům Chomutovska patří také industriální památka v podobě vyřazeného kolesového rýpadla KU 800.8/K 77 a terénní exkurze v Dole Nástup Tušimice (DNT). Každoročně se tady s velkolomovou těžbou hnědého uhlí seznamuje zhruba pět tisíc návštěvníků. Specifické prostředí báňského provozu včetně používané dobývací techniky jim zasvěceně představují Josef Pouba a Karel Hanzlík, dlouholetí zaměstnanci DNT, kteří se na svoji šachtu i v důchodovém věku pravidelně vracejí v roli průvodců.

Josef Pouba byl s provozem skrývky lomu Libouš – Březno DNT pracovně spjat neuvěřitelných 43 let. Je pamětníkem rozjezdu zdejších skrývkových řezů z počátku 70. let, dynamického rozvoje a maximálních těžeb v letech osmdesátých, ale i následující restrukturalizace a privatizace. Všechny  detaily těžby a zakládání skrývkového nadloží ovládá dokonale, napsaly Hornické listy.

Čtěte také:
Krušné horory míří k sousedům
Motorkáři ze šachty přijeli pobavit hendikepované

Své bohaté zkušenosti a znalosti uplatňuje i po odchodu do důchodu. Už osm let se na svoji oblíbenou šachtu totiž vrací v roli průvodce exkurzí. Společně s kolegy Dobromilem Tučkem a Václavem Endalem zasvětil do problematiky moderní povrchové těžby uhlí tisíce návštěvníků ze všech koutů republiky.

Od letošní sezony zajišťuje komentované prohlídky vyřazeného rýpadla KU 800.8/K 77 a terénní exkurze provozem uhelného lomu a skrývky až na vyhlídku DNT v tandemu s Karlem Hanzlíkem. I ten nasbíral na DNT více než třicetileté pracovní zkušenosti, neboť až do svého odchodu na zasloužený odpočinek v roce 2014 na šachtě dlouhé roky působil jako řidič zemních strojů. „Během sezony k nám přijde z celé republiky i zahraničí kolem pěti tisíc lidí. Dospělé seznamujeme s problematikou těžby a nasazenou dobývací technikou. Pro děti mám připravenu pohádku o Březenském drakovi Severusovi, který v jejich fantazii ztělesňuje rýpadlo KU 800.8/K 77. Moje vyprávění doplňují obrázkové panely, které se nejmenším návštěvníkům hodně líbí,“ přiblížil témata exkurzí Karel Hanzlík.

Mohlo by vás zajímat:
Jezero Medard bude patřit mezi západočeské unikáty
Jezero Most bude rájem pro rybáře
Z lomu je třetí největší jezero v ČR