Na Ukrajině je vidět, jak je elektřina nezbytná

Zajistit dodávky elektřiny je relativně jednoduché, pokud všichni respektují přírodní zákony. V opačném případě začíná úplně jiný příběh.

Bezpečné a stabilní dodávky elektrické energie jsou pro naši civilizaci absolutně nezbytné. Všichni, kdo tento fakt nerespektují, podkopávají základy našeho světa. Můžeme chtít – co nejupřímněji – zachránit náš svět před kdejakým průšvihem. Ale nemůžeme při tom popírat skutečnost.

Energetika nefunguje tak, že luskneme prsty, přepneme tlačítko a je to. Tedy, v principu tak funguje, ale musí k tomu mít dostatek zdrojů energie, které fungují kontinuálně a dají se podle potřeby tím tlačítkem zapínat a vypínat. Ve všech ostatních případech se energetika dostává do slepé uličky. Na konci této uličky je pak buď „jen“ energetická krize, přerušené dodávky nebo rovnou blackout. Nebo také oboje.

Prezident: V energetické krizi využijme více naše uhlí

Chovat se k planetě pěkně, odpovědně, proti tomu nelze nic mít. Ale jestli chceme, aby to dělaly i ostatní státy – neboť valná většina z nich na to celkem z vysoka kašle – musí jim někdo ukázat příklad, že to jde bez ohrožení jejich fungování. Což je právě to, co státy v EU neukazují. Zcela fatálním je v tom příklad Německa, které do výstavby obnovitelných a občasných zdrojů energie (OZE) investovalo spoustu miliard eur. Ale kdyby nemělo zatím ještě dostatek konvenčních zdrojů, nebylo by už schopné existovat. Stránky německé zelené organizace Agora Energiewende (zde) to ukazují jasně. Bez konvenčních zdrojů by Německo už „leželo v prachu u cesty“, protože trpělo permanentní nedostatkem elektřiny.

Pro zelené politiky a lobbisty je na zmíněných grafech nejcennější to, že dokazují, že elektřina by Německu chyběla především v noci, při velké oblačnosti a při slabém, nebo žádném větru. Stačí jeden pohled. Nic na tom nemění ani skutečnost, že instalovaná výkon německých OZE již o čtvrtinu převyšuje instalovaný výkon klasických zdrojů. A v zimních měsících, kdy celé dny nevysvitne slunce a současně nefouká vítr, by Německo nespasilo ani to, kdyby měly OZE instalovaný výkon pěti, či desetinásobný. Protože pětkrát, desetkrát či stokrát nula, je pořád nula.

Gazprom: Cenový strop by znamenal konec dodávek

Akumulace elektřiny přitom není žádným z uvažovaných způsobů (baterie, vodík) ani zdánlivě uspokojivě vyřešena. Přesto se Brusel a všichni jeho nekritičtí příznivci zaklínají tím, více OZE nás zachrání před závislostí na ruském plynu. Pravda je však taková, že pokud dostatečně stihneme rozvinout kontrakty a potřebnou infrastrukturu, dokážeme se bez ruského plynu obejít. Ne však bez zemního plynu! O to víc, že za úhlavního nepřítele má nyní bruselská kamarila místo Ruska hnědé a černé uhlí. Asi proto, že se uhlí nemůže bránit.

Ovšem za vynucený přechod na OZE (vážně premiér Petr Fiala neslyší objektivně kritické hlasy ve vlastní straně?) zaplatíme stejně, jako bychom s uhlím vedli skutečnou válku. Kdo o tom pochybuje, měl by se podívat na to, jak vypadá život v ukrajinských městech, ve kterých ruský agresor vyřadil z provozu rozvodné sítě (zde a zde). Zastaví se úplně všechno. A nikdo neví, na jak dlouho. Ukrajinci vědí, že je to kvůli ruským útokům, proti kterým se nestihli bránit. Až se tohle začne stávat v členských státech EU – což se při odstavování stabilních zdrojů bez plnohodnotné náhrady nutně stávat začne – budeme vědět, že za to může bruselská zelená klika a zbabělí politici, kteří je s jejich šílenými nápady nedokázali vykázat do patřičných mezí.

Ukrajincům můžou pomoci další rakety. Nám by pomohl rozum. Jenže ten zjevně česká vláda odevzdala do Bruselu, kde jej Franz Timmermans hodil do drtičky.