Na úřadu práce už bylo 500 horníků z Paskova

Důl Paskov_foto_NWR_compressed

Důl Paskov bude uzavřen na konci března. Foto: NWR

Zaměstnanci Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, kde za dva týdny společnost OKD ukončí těžbu černého uhlí, mají velký zájem o služby mobilního pracoviště Úřadu práce ČR. Už jich tam přišlo pro informace zhruba 500.

Někteří horníci dorazili dokonce vícekrát, takže ke 14. březnu evidoval úřad 744 kontaktů. Informace sdělila mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková. Další zaměstnanci OKD se podle ní informují na stálých kontaktních pracovištích úřadu.

Čtěte také:
Úřad práce zřídil v OKD mobilní pracoviště
OKD motivuje horníky z Paskova k přesunu

Úřad zřídil pracoviště od 10. ledna na obou šachtách dolu, ve Staříči i Chlebovicích. Důl Paskov má okolo 1350 zaměstnanců. Asi 300 jich tam zůstane po ukončení těžby pracovat na technické likvidaci dolu a zhruba 500 zaměstnanců chtěla firma převést na jiné šachty v karvinské části revíru, zatím se ale tolik zájemců o přesun nepřihlásilo. Zbylí zaměstnanci k 31. březnu v OKD skončí.

Dotazy horníků se týkají zejména volných pracovních míst na trhu práce, rekvalifikačních kurzů, které by mohli absolvovat, nebo příspěvků v rámci aktivní politiky zaměstnanosti,” uvedla Beránková. Ojediněle se zaměstnanci OKD dotazují i na možnost zahájení samostatného podnikání, ptají se na nároky na důchod nebo na možností pobírání sociálních dávek.

Mnozí zaměstnanci OKD podle mluvčí ještě neřekli konkrétně, o jaké kurzy by měli zájem, neboť bude záležet na požadavcích budoucích zaměstnavatelů. Někteří naopak na rekvalifikace spěchali, protože už mají přislíbeno zaměstnání hned po ukončení pracovního poměru v OKD.

K nejčastěji poptávaným rekvalifikacím patří kurzy na získání řidičských průkazů skupin C, D, T a profesních průkazů. Dále jsou požadavky na kurzy zaměřené na obsluhu vysokozdvižných vozíků a svářečské průkazy,” uvedla Beránková. V současné době se už podle ní koná deset kurzů pro 30 zájemců, z nichž řada už má dopředu domluvený nástup do nového zaměstnání. Více než 20 bývalých zaměstnanců OKD v poslední době podle mluvčí už nastoupilo do nového zaměstnání.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody