Na Ústecku ještě lze žádat o dotaci na kotel

Ústecký kraj bude v tomto kole rozdělovat 156 milionů korun. Foto: wikipedia.org

Ústecký kraj obdržel přes 1300 žádostí o dotaci na výměnu kotlů na tuhá paliva. Pokud by všem vyhověl v plné výši, vyčerpáno by bylo 70 procent objemu peněz na dotaci.

Kraj bude v tomto kole rozdělovat 156 milionů korun. Příjem žádostí začal včera v 10:00, žádosti podávali zájemci elektronicky.

Čtěte také:
O dotacích na kotle rozhodnou vteřiny
Pardubický kraj chystá další kotlíkové dotace

Za první hodinu přišlo přes 1000 žádostí, pak jejich počet výrazně klesal,” uvedla Dosedělová. Nelze tak odhadnout, dokdy bude kraj žádosti přijímat. „Může se stát, že některé žádosti budou duplicitní, třeba je podá majitel domu i jeho manželka, některé mohou být vyřazeny kvůli nedostatkům a podobně,” uvedla mluvčí krajské samosprávy Lucie Dosedělová.

V Ústeckém kraji se přidělují dotace na výměnu kotlů už popáté. Novinkou je podávání žádostí elektronickou formou. „Žadatelům přijde do 24 hodin od podání potvrzení o přijetí žádosti. Dotyčný pak musí do deseti dnů přijet na úřad s potřebnými doklady podepsat žádost,” uvedla mluvčí.

Elektronická cesta je způsobem, jak předejít frontám před úřadem. V minulosti před budovou v Ústí nad Labem stáli lidé dlouhé hodiny, aby podali žádost včas.

Zájemci mají možnost získat na nový kotel až 127 500 korun. To je pro případ tepelných čerpadel a kotle na biomasu, navíc v prioritních oblastech. V těch je žadatel automaticky zvýhodněn částkou 7500 korun. Relativně nejméně jsou dotované kombinované kotle na uhlí a biomasu, tam je 75 procent podpory.V nové výzvě není možné žádat o podporu na čistě uhelný kotel. V Ústeckém kraji jsou mezi prioritními oblastmi Děčínsko, Lounsko a Litoměřicko.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Německá Energiewende ohrožuje chudé
Teplárenské sdružení: Jen Bílina nestačí