Na Ústecku se po dotacích opět zaprášilo

Ti, na které se nedostalo, se mohou těšit na podzim, kdy ústecký krajský úřad ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí vypíše další výzvu. Foto: wikipedia.org

21 milonů za 52 hodin – to je rychlost, s jakou obyvatelé Ústeckého kraje vyčerpali celou částku určenou na moderní domácí vytápění. Krajský úřad přitom plánoval, že bude žádosti přijímat až do konce června. Již dnes je proto jasné, že aktuální čtvrtá výzva nebyla tou poslední. 

První hodinu po otevření podatelny se tvořily menší fronty. „Zájem nás mile překvapil. Ukazuje se, kolik lidí už se obrací k takto alternativnímu vytápění,“ okomentovala výsledek krajská mluvčí Lucie Dosedělová. Majitelé rodinných domů mohli žádat o dotace na výměnu zastaralých zdrojů tepla s ručním přikládáním za kotle na biomasu nebo nová tepelná čerpadla.

Čtěte také:
Ústecký kraj dá na kotle 19 milionů
Královéhradecký kraj dá na kotle 200 milionů

Kraj všechny došlé žádosti zkontroluje a vyhodnotí do tří měsíců. V porovnání s předchozími třemi vlnami, během nichž lidé získali celkem 210 milionů korun, byla tato menší.

Ti, na které se nedostalo, se mohou těšit na podzim, kdy ústecký krajský úřad ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí vypíše další výzvu. V ní bude alokováno až 162 milionů korun a dotace půjdou opět na všechny zdroje tepla včetně moderních kotlů spalujících uhlí, případně uhlí i biomasu. O ty je dlouhodobě největší zájem: v loňské výzvě činil jejich podíl mezi žádostmi 61 procent, zatímco kotle výhradně na biomasu si pořizovalo jen 6 procent žadatelů.

Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků