Na Vysočině chce kotlíkové dotace 700 lidí

Lidé v Kraji Vysočina kvůli dotacím na nové kotle neváhali čekat celé hodiny v mrazu. Foto: Kraj Vysočina
Krajský úřad v Jihlavě přijal včera za první dvě úřední hodiny více než 700 žádostí o dotaci na nový kotel. Přibližně polovinu přinesli lidé osobně, zbývající poslali elektronicky.
Na otevření úřadu čekalo ráno v mrazu asi 230 lidí, většinou tam stáli několik hodin. Kraj v této dodatečné výzvě dělí skoro 24 milionů korun. Podporu ale mohou získat pouze domácnosti, které se rozhodnou topit čistě biomasou nebo tepelným čerpadlem. Kraj přijímal žádosti od 08:00. Lidé čekající před úřadem ve frontě byli odbaveni za 26 minut. Úředníci budou žádosti kontrolovat v následujících dnech.
Čtěte také:
Ústecký kraj dá na kotlíky dalších 20 milionů
Úřady mohou kontrolovat kotle v domácnostech
První dva žadatelé, kteří přinesli formuláře osobně, parkovali autem u sídla kraje od pátku, situaci sledovali celý víkend. Někteří další se k nim přidali v neděli, v čekání se střídali se svými blízkými. „Nejpočetnější skupina přišla dnes mezi 04:00 a 05:00,“ uvedla mluvčí kraje Jitka Svatošová.
Dotace mohou pokrýt 80 až 85 procent uznatelných nákladů na nový kotel, nejvyšší možný příspěvek činí 127 500 korun. Podle dřívějších propočtů kraje tak v nynější výzvě peníze postačí přibližně pro 190 žadatelů, kteří se v rodinném domě zbaví starého kotle na tuhá paliva s ručním přikládáním a přejdou na topení biomasou nebo tepelným čerpadlem. Schválených žádostí může být o něco více, pokud někteří lidé nebudou usilovat o nejvyšší možnou výši podpory. O dotaci se mohou hlásit i domácnosti, které už výměnu kotle podle těchto pravidel uskutečnily, a to od 17. prosince 2015.
Minulý rok už Vysočina na ekologičtější kotle od ministerstva životního prostředí dostala 238,8 milionu korun. Další výzvu bude moci kraj vyhlásit letos na podzim. Česká republika získala v Operačním programu Životní prostředí na výměnu kotlů do roku 2020 devět miliard korun. Vyměněno za ně má být postupně až 100 000 starých kotlů.
Mohlo by vás zajímat:
Motor, ze kterého jde strach
Revoluce v lomech: Náklaďáky bez řidičů
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků
Související články