Na Zlínsku se po dotacích na kotle zaprášilo

Vedení Zlínského kraje velký nápor očekávalo. Foto: zlin.cz

O dotace na výměnu starých kotlů za ekologičtější nové je i ve druhém kole ve Zlínském kraji velký zájem. Kraj přijímal elektronické žádosti. Vyčleněná částka 155 milionů korun byla vyčerpaná za tři a půl minuty.

Kraj však bude přijímat žádosti až do hodnoty 200 milionů korun, počítá totiž s tím, že některé žádosti mohli lidé posílat vícekrát či budou z nějakých důvodů vyřazeny. „Již nyní například víme, že 355 lidí poslalo žádost vícekrát,“ uvedla mluvčí hejtmanství Renata Janečková.

Čtěte také:
O dotacích na kotle rozhodnou vteřiny
Pardubický kraj chystá další kotlíkové dotace

Po hodině na kraj přišlo asi 2300 žádostí, další poté přibývaly. Podle odhadů by peníze měly vyjít asi na 1500 žadatelů. Kraj velký nápor očekával, posílil systém, který je schopen reagovat na tisícinu vteřiny, a již dříve ho testoval. „Největší nápor byl kolem třetí minuty,“ řekla mluvčí.

V prvním kole dotací bylo v kraji ve dvou výzvách rozděleno 171 milionů korun, uspělo 1445 žádostí. Při první výzvě čekaly před úřadem stovky lidí, u druhé výzvy již lidé mohli poslat žádost elektronicky, tuto možnost zvolil kraj i nyní. Po odeslání elektronického formuláře mají lidé deset dní na to, aby úřadu dodali žádost v papírové podobě. O poskytnutí podpory rozhodnou rada a zastupitelstvo v lednu nebo únoru příštího roku.

Lidé mohou vyměnit starý kotel na pevná paliva s ručním přikládáním za automatický kotel na uhlí a biomasu, kotel pouze na biomasu, plynový kondenzační kotel nebo tepelné čerpadlo. Oproti prvnímu kolu dotací není možné žádat dotace na výměnu kotle na uhlí za nový kotel na uhlí, snížila se maximální výše dotace u některých zdrojů tepla, lidé však již nemusí společně s výměnou kotle dělat další opatření ke snížení energetické náročnosti domu.

Do roku 2020 by se v kraji i České republice měly uskutečnit tři etapy rozdělování dotací na výměnu kotlů. V kraji by mělo být rozděleno dohromady asi 450 milionů korun. V Česku byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. Do roku 2020 by se mělo rozdělit devět miliard korun a vyměnit až 100 tisíc kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.

Mohlo by vás zajímat:
Blíží se doba čistého uhlí?
Vondráš: Neprchejme od uhlí!

Autonomní sklápěčka reaguje na překážky