Doba čtení:2 m, 37 s
Ocenění převzali zástupci nejlepších projektů roku v kategoriích Projekt roku, Inovativní projekt a Srdcař roku 2019. Foto: Nadace OKD

Nadace OKD předala ceny za nejlepší projekt roku v kategoriích Projekt roku, Inovativní projekt a Srdcař roku 2019.

Nadace předává ceny již jedenáctým rokem a chce tím především vyzdvihnout neziskové organizace a poděkovat tím lidem, kteří v nich pracují. Vybírání nominovaných je pro tým nadace jeden z nejtěžších úkolů v roce, protože projektů je opravdu hodně a vybrat ty nejlepší z nejlepších je mnohdy hodně těžké,“ uvedla Karolína Preisingerová, ředitelka Nadace OKD.

Čtěte také:
Nadace OKD podpoří veřejný neziskový sektor
Nadační městečko bude pohádkové

Nejlepším Projektem roku se stala organizace ADRA s projektem Dobrovolníci ADRA na Karvinsku. Cílem tohoto projektu je oslovit veřejnost v dobrovolnictví, pokusit se ji ukázat, že pomáhat může opravdu každý, kdo má k dispozici čas, není konfliktní, dokáže být zodpovědný, spolehlivý a hlavně má otevřené srdce. Tito dobrovolníci pak pomáhají seniorům, lidem se zdravotním postižením, dětem, mladistvým nebo ve zdravotnických institucích v Havířově, Karviné, Orlové a Horní Suché. Novinkou je podpora mladých lidí v dobrovolnictví prostřednictvím Studentského dobrovolnického klubu. V současné době ADRA spolupracuje s více jak 286 dobrovolníky, včetně studentů a každý měsíc zájem o dobrovolnictví vzrůstá.

Srdcařem pro rok 2019 se stal pan Jaroslav Szweda ze SURVIVAL & KUNG FU CLUBU KARVINÁ. Pan Jaroslav Szweda je zakladatelem spolku, který založil před více jak patnácti lety. Ve spolku působí jako předseda, hlavní trenér a organizuje veškeré aktivity a soutěže klubu. Aktivity klubu mu zabírají téměř všechen volný čas, který tráví každodenním tréninkem nejen sama sebe, ale zejména předává své zkušenosti a znalosti ostatním v rámci pravidelných tréninků či pořádaných akcí, neboť to považuje za nejdůležitější – obohacovat životy ostatních a tím obohacovat svůj život. „Kung Fu je pro mne životní cesta,“ vysvětlil Szweda.

Ocenění v kategorii Inovativní projekt zskala Regionální knihovna Karviná a její projekt „Společně s úsměvem“. Projekt je zaměřen na děti se specifickými potřebami. Tyto děti nemají jednoduchý sociální život, mnohdy se bojí změn a seznamování s novým prostředím, či cizími lidmi. Regionální knihovna jim podává pomocnou ruku, přivádí je do zázemí knihovny a ukazuje jim, že i v knihovně si mohou najít svůj relaxační koutek, kde se nemusí bát přijít, že na ně zde čekají knihy, které se mohou stát jejich kamarády. Zjistí, že knihovna není jen o knihách, ale mají zde možnost využití kreativních dílen a vyrobit si tak nejen něco pro sebe, ale i pro své blízké. Dalším cílem projektu je také zlepšit nevidomým a slabozrakým občanům přístup ke kulturnímu vyžití zprostředkováním promítání filmů s audio popisem v kinosále knihovny.

Nadace OKD vznikla v roce 2008, od té doby podpořila 2600 projektů celkovou částkou přesahující 330 milionů korun. Ve svém základním programu (Pro region) se zaměřuje na podporu zdravotních a sociálních projektů, volnočasových aktivit, zlepšování životního prostředí a péči o hornické či regionální tradice. Minigrant Srdcovka je vyhlašován od roku 2012. Je určena pro aktivní zaměstnance naších dárců, kteří ve svém volném čase působí v neziskových organizacích.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech