Nadace OKD podpoří veřejný neziskový sektor

Nadace OKD je největší nadací v Moravskoslezském kraji a zároveň jednou z nejvýznamnějších v celé České republice.

Nadace OKD podpoří 144 neziskových projektů v kraji. Dotaci poskytne také hornickým sirotkům ze Spolku svaté Barbory nad rámec veřejné sbírky z důlního neštěstí na dole ČSM z 20. 12. 2018. 

Žádostí v programu Pro region bylo celkem přijato 128, nadace podpoří 80 z nich částkou přesahující 6,4 mil. korun. Projekty podpořené Nadací OKD v programu Pro region jsou zaměřeny především na oblasti sociální pomoci, kulturního rozvoje, volnočasových aktivit pro děti a mládež, ale také na seniorské aktivity a podporu projektů spojených s rozvojem regionu.

Čtěte také:
Pro rodiny horníků se vybralo už 6 milionů
Rodinám mrtvých horníků přispěje i kraj

Mezi stálé žadatele patří i Lukáš Heczko, který zastupuje Iniciativu Dokořán. Iniciativa Dokořán se těší velké oblibě napříč generacemi. Projekt se zaměřuje na akce nejrůznějšího charakteru a další rozvojové aktivity pro obyvatele Karviné, ale i širokého okolí. Mezi každoročně pořádané akce patří přednášky a workshopy, gastronomické a sportovní akce, koncerty často s charitativním dopadem.

V programu Srdcovka jsou tvrdě pracující horníci – patroni projektu, kteří ve svém volném čase a bez nároku na odměnu, pomáhají mentálně postiženým nebo jsou vedoucími ve sboru dobrovolných hasičů, skautů, vodáků a mnoho dalších. „Žádosti byly ve většině případů srozumitelné, letos bylo hodně využito možnosti konzultací a díky tomu můžeme říct, že úspěšnost Srdcovky je 87 %,“ uvádí ředitelka Nadace OKD Karolína Preisingerová.

V letošním roce Nadace OKD podpoří 55 srdcařů a celkem jim bude darován jeden milion korun.

Z dalších cílů Nadace OKD je zachovat hornické kulturní dědictví v rámci činnosti klubu hornických důchodců a příznivců hornictví. Přes 2 200 hornických seniorů se setkává v klubech, kde aktivně tráví svůj volný čas a vzpomínají na dobu, kdy byli zaměstnanci hornické společnosti.

Nadace OKD zároveň ctí myšlenku sociální výpomoci dětem a rodinám zaměstnanců, kteří zemřeli v souvislosti s následky pracovního úrazu v hornictví. Spolek svatá Barbora umožňuje dětem díky nadaci a dalším dárcům, které tato nešťastná událost potkala, dosáhnout vzdělání odpovídající jejich představám, přáním a předpokladům, aby se mohly v budoucnu zařadit do aktivního pracovního procesu. Kromě podpory vzdělávání je spolek rodinám oporou i při řešení dalších problémů a životních situací.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech