Názory na prodej Počerad se různí

Elektrárna Počerady leží v severozápadní části České republiky, přibližně uprostřed trojúhelníku měst Louny – Žatec – Most. Foto: wikipedia.org Petr Kinšt

Polostátní energetická Skupina ČEZ bude ke konci roku rozhodovat o prodeji uhelné elektrárny v Počeradech skupině Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Názory na transakci se různí.

Celkem jde o pět miliard korun, které zahrnuje prodejní cena elektrárny ve výši dvou miliard a případná sankce ve výši tří miliard za ukončení dlouhodobého kontraktu na dodávku uhlí. Ten má ČEZ uzavřen se skupinou Sev.en Energy. Neprodat uhelný zdroj by tak mohlo připravit ČEZ o zmíněnou sumu. Výši „pokuty“ sdělily deníku E15 dva na sobě nezávislé zdroje z energetických kruhů.

Čtěte také:
Tykač: Konec uhlí ano, ale s rozumem
ČEZ: Nejvýhodnější je Počerady prodat Tykačovi

Smlouva je podle mluvčího ČEZ Romana Gazdíka koncipována s „oboustrannou výpovědní lhůtou a ukončovací platbou, která měla umožnit oběma stranám řešit dodávku a odběr uhlí alternativním způsobem“. Bližší informace označil za obchodní tajemství.

Skupina ČEZ má podle na padesát let uzavřené smlouvy se Sev.en Energy o dodávkách uhlí z roku 2013 do konce letošního roku možnost využít opci a elektrárnu si ponechat. Pokud ovšem tuto možnost nevyužije, tak Tykač získá zdroj za dvě miliardy na začátku roku 2024. Pokud by chtěl ČEZ udržet elektrárnu v provozu, tak by do ní musel mohutně investovat. Samotný ČEZ vyčíslil možné investice do modernizace zdroje až na dvanáct miliard do roku 2030. „ČEZ prodá v roce 2024 vybydlenou elektrárnu za dvě miliardy korun,“ upozornil jeden ze zdrojů.

Na transakci není mezi odborníky jednotný názor. „Je to výhodné. Očekáváme, že ceny emisních povolenek porostou,“ vysvětlil prodej analytik České spořitelny Petr Bártek s tím, že elektrárna již nyní téměř nevydělává. Růst emisních povolenek znamená, že se snižuje marže pro ČEZ z prodané elektřiny, která se vyrobí z hnědého uhlí, jež upadlo v nemilost Bruselu.

Naopak menšinový akcionář ČEZ  a nalytik J&T Michal Šnobr ostře kritizuje to, že se vedení ČEZ hodlá Počerad zbavit. „Je to účelová transakce, kterou by se zašantročil významný majetek ČEZ,“ tvrdí Šnobr. Podle něj jsou pozemky v Počeradech velmi výhodné pro výstavbu další plynové elektrárny. Na místě navíc již jeden plynový zdroj ČEZ vlastní.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Sen každého kluka z pískoviště
V lomu našli pravěký strom starý 20 milionů let
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu