Neděla: Počerady ani Chvaletice zavřít nemůžeme

Náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla vysvětlil, že překotný odchod od uhlí není v Česku možný. Foto: twitter Dominique Ristori

Aktivisté z hnutí „Limity jsme my“ požadují co nejrychlejší odchod od těžby spalování uhlí v Česku. Náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla v České rozhlase vysvětlil, proč to není možné.

„Odklon od uhlí musí nastat co nejdříve, abychom zabránili horším dopadům klimatické krize. V příštím desetiletí už bychom měli zavírat uhelné elektrárny. Uhlí by se mělo používat pouze v teplárenství a rozhodně je potřeba, aby došlo k tomu, že se bude uhlí nahrazovat obnovitelnými zdroji,“ shrnula v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu plus požadavky aktivistů Petra Jelínková z hnutí „Limity jsme my“.

Čtěte také:
Některým domácnostem podraží elektřina
Energetická soběstačnost je český trumf

Neděla souhlasil, že k útlumu uhlí dojde, v příštích 10 letech to však evidentně nebude. „V České republice zhruba 50 % elektrické energie je vyráběno právě z uhelných zdrojů, a co se týká teplárenství, tak ten podíl je ještě větší,“ vysvětlil.

Jelínková reagovala častým argumentem aktivistů, že Česko část vyrobené elektřiny vyváží. Podle Neděly však situace není tak jednoduchá, jak ji vidí aktivisté. „Je potřeba říci, že teď výrobce skutečně tedy exportér skutečně jsme, je to někde okolo 12-15 TWh za rok. Nicméně kolem roku 20-24 se předpokládá, že Česká republika již nebude exportér a bude potřebovat hledat jiné zdroje na to, abychom byli schopni pokrýt spotřebu elektrické energie v České republice,“ zdůraznil náměstek ministra průmyslu a obchodu, podle nějž ale kroky k útlumu uhlí již probíhají.

Máme uhelnou komisi, analyzujeme tam jednotlivé možnosti postupného útlumu, který je i velmi dobře popsaný ve státní energetické koncepci, kde ten útlum také je. Osobně si myslím, jestli směřuje ten dotaz primárně na to, jestli můžeme zítra zavřít elektrárny Počerady nebo Chvaletice. Tak můj osobní názor je, že to nemůžeme udělat, protože nejsou megawathodiny jako megawatthodiny,“ vysvětlil Neděla. „Tím myslím to, že to, že jsme exportér a že bilančně vypadá, že vyvážíme elektřinu, nemusí ještě znamenat, že to znamená, že můžeme odstavit zdroj v základním zatížení. To je ten základní problém, se kterým se energetici potýkají,“ dodal.

Náměstek Neděla se vyjádřil i k žádosti o výjimku z emisních limitů pro elektrárnu Chvaletice. „Spousta lidí si myslí, že ta výjimka je něco jako bianco šek pro ty jednotlivé zdroje, které mohou být provozovány v následujících letech, ale je potřeba říci, že výjimky jsou oprávněný legislativní nástroj, který umožňuje Evropská komise. A kolikrát se setkáváme, že komise stanoví pravidla těch nejlepších dostupných technologiích, které třeba vůbec nejsou ještě komerčně využívány, proto ty výjimky jsou oprávněný nástroj. A je nutné, aby příjemce té výjimky potom i následně prokázal, že podniká kroky k dosažení odpovídajícího toho cílového stavu, tedy aby se přiblížil k těm hodnotám, které jsou po něm požadovány,“ vysvětlil.

Následně odmítl i tvrzení Jelínkové o tom, že udělení výjimky by znamenalo obrovský rozdíl v hodnotách, které bude elektrárna vypouštět. „Ta výjimka je například pro kontinuální měření rtuti, kde ta technologie opravdu zatím v Evropě není nasazená, kdy je požadavek, aby se měřily stopové prvky. A co vím, tak ta výjimka je, že provozovatel elektrárny hovoří, že v některých ojedinělých případech se může při určitých předpokladech přiblížit těm limitním hodnotám, které jsou dány nebo je nepatrně překročit. Takže spíš je to takové, že se to může stát a že to bude ojedinělý případ. Není to o tom, že by ta elektrárna stále jela v nějakém nepřípustném režimu,“ vysvětlil Neděla.

Ten zároveň popsal, že další výroba elektřiny ve Chvaleticích je pro českou energetiku nezbytná. „Je potřeba říci, že tu energii potřebujeme, takže stojíme i před tím, že ty jednotlivé kraje by měly nedostatek energie a byl by problém se zásobováním. A je potřeba se i podívat, že Česká republika a ti jednotliví provozovatelé dělají poměrně hodně pro to, aby ekologizovali ty jednotlivé zdroje. Vždyť v porovnání s rokem 1990 a letošní rok emise CO2 klesly o více jak 35 %. Ty jednotlivé kraje, když se tam půjdeme podívat, tak prokazatelně mají lepší životní podmínky a prokazatelně jsou ty zdroje provozovány daleko lépe a efektivněji než před těmi 20, 30 lety,“ zdůraznil Neděla, který zároveň vysvětlil, že je třeba počkat na závěry uhelné komise.

„V září příštího roku budeme mít výsledky a budeme mít výstupy, které budou říkat, jestli a za jakých podmínek jsme schopni udělat třeba rychlejší útlum uhlí a čím jsme schopni uhlí nahradit, protože je zřejmé, že v podmínkách České republiky ta náhrada tohoto zdroje v základním zatížení je možná víceméně pouze jaderným zdrojem,“ uvedl Neděla.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo