Nejambicióznější od Společenství uhlí a oceli

Evropský parlament ve Štrasburku. Foto: Wikipedia

Vznik energetické unie je nejambicióznějším evropským energetickým projektem od vzniku Společenství uhlí a oceli, řekl novinářům místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který je za problematiku v komisi odpovědný. A podobným způsobem jako Společenství uhlí a oceli v 50. letech minulého století podle něj nyní také energetická unie podpoří evropskou integraci.

Strategie by v příštích pěti letech měla změnit celý evropský energetický systém. Podle Šefčoviče se dotýká všech oblastí od energetiky přes klimatickou politiku, dopravu, průmyslovou politiku až po vědu a výzkum, napsala ČTK.

Cílem energetické unie je zajištění „bezpečné, udržitelné, dostupné a konkurenceschopné“ energie pro občany i firmy v EU. Energetická unie má snížit závislost Evropy na jednom vnějším dodavateli, důraz je ale kladen také na úspory, inovace, evropské klimatické cíle a přechod k nízkouhlíkové společnosti.

O potřebě propojení 28 evropských energetických trhů se v EU hovoří dlouho. EU je největším dovozcem energie na světě, zvenčí získává 53 procent své spotřeby při ročních nákladech okolo 400 miliard eur (přes 11 bilionů Kč). Téma ale nabylo na aktuálnosti v loňském roce, kdy zhoršení vztahů s Ruskem kvůli ukrajinské krizi a následné potíže s dodávkami naplno ukázaly závislost některých zemí EU na tomto dodavateli.

Evropské sdružení uhlí a oceli (ESUO) bylo založena Pařížskou smlovou jako mezinárodní organizace mezi šesti státy v roce 1952 na dobu padesáti let. Dá se považovat za základ EU. Společenství bylo první organizací založenou na principu supranacionality.

Smlouvu o založení ESUO podepsaly v roce 1951 v Paříži Německo, Francie, Itálie, Nizozemsko, Belgie a Lucembursko. Krok inicioval tehdejší francouzský ministr zahraničí Robert Schuman s cílem zabránit dalšímu krveprolití v Evropě.