Doba čtení:2 m, 4 s
Pokud by vláda zavedla některý z regulačních stupňů, které jsou připravené pro případ nedostatku plynu, počeradská plynová elektrárna je jedním z prvních zdrojů, který bude odstaven. Foto: ČEZ

Energetická společnost ČEZ nyní nedokáže odhadnout vývoj výroby v paroplynové elektrárně Počerady do konce letošního roku. Pokud by byl kvůli nedostatku plynu zaveden některý z regulačních stupňů, elektrárna Počerady by byla zřejmě prvním zdrojem, který by se odstavil. Česká republika tuto elektrárnu ale pro dostatečnou výrobu elektřiny nutně nepotřebuje, řekl ČTK finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

Za letošní první pololetí vyrobila elektrárna v Počeradech 1,2 terawatthodin (TWh) elektřiny, meziročně o 42 procent méně v důsledku vývoje cen komodit a cen emisních povolenek. Celkový roční odhad na letošní rok uvedený v prezentaci k hospodářským výsledkům uvádí 1,3 TWh, do ní se ale započítává již také červenec. „Uvedený očekávaný objem výroby ze zemního plynu v roce 2022 nezahrnuje předpokládanou výrobu z paroplynového zdroje za období od 1. srpna do 31. prosince s ohledem na nejistotu situace dodávek plynu z Ruska a na přijatá opatření EU,“ uvedl ČEZ.

Elektrárna v Počeradech funguje podle Nováka pouze v případě, kdy to umožňuje trh, tedy pokud ekonomicky vychází náklady na plyn a emisní povolenky v porovnání s konečnou prodejní cenou vyrobené elektřiny. Podle Nováka nyní nejde vývoj výroby v tomto zdroji predikovat. Pokud by vláda zavedla některý z regulačních stupňů, které jsou připravené pro případ nedostatku plynu, bude podle Nováka počeradská elektrárna jedním z prvních zdrojů, který bude odstaven.

Racionální záblesk v Německu. Vezme si Česko příklad?

Nepotřebujeme ji nutně na výrobu elektřiny v ČR, jsme to schopni nahradit z jiných zdrojů,“ řekl Novák. Uvedl, že pokud v ČR nebude plyn, elektřina bude. Horší situace je podle něj například v Německu, které je na výrobě elektřiny z plynu závislé a v případě nedostatku plynu mu hrozí také nedostatek elektrické energie.

Zákon definuje deset odběrových stupňů pro omezování spotřeby. První až pátý slouží k omezení dodávky plynu, šestý až desátý stupeň je určen k přerušení dodávek plynu. Existuje ještě tzv. havarijní odběrový stupeň, při němž se přerušuje dodávka všem zákazníkům. První stupeň se týká zákazníků, kteří mají možnost změny na jiné palivo. Vyhlašovatelem případného stavu nouze u plynu je podle ministerstva průmyslu a obchodu provozovatel přepravní soustavy, společnost Net4Gas. Za stavu nouze by tuzemskou plynárenskou soustavu řídila. Sněmovna v rámci pozměňovacího návrhu schválila, že ministerstvo průmyslu a obchodu bude moci vydávat individuální rozhodnutí a „jemně“ řídit dodávky plynu.