Nejpodivnější park na světě si místní zamilovali

Gas_Works_pano_01_compressed

Park byl pro veřejnost otevřen v roce 1975. Foto: wikipedia.org

Kdysi tam stávala stanice na zplyňování uhlí, dnes je tu jeden z nejzajímavějších parků ve městě. To místo se jmenuje Gas Works Park a už od sedmdesátých let ho najdete na břehu jezera Union v americkém Seattlu.

Areál, kde se z uhlí vyráběl plyn, který pomáhal průmyslovému rozvoji celého města, vyrostl už v roce 1906. Nešlo tu ale jen o plyn, vyráběla se tu i celá řada dalších produktů, od dehtu na střechy až po brikety z dřevěného uhlí pro vytápění domácností. Jenže zplyňování uhlí bylo populární a výhodné jen do doby, než přišel mnohem levnější zemní plyn, takže už v polovině padesátých let minulého století byl osud zhruba osmihektarové industriální plochy zpečetěn. V roce 1962 vedení Seattlu rozhodlo, že z tohoto doposud nepříliš vábného místa má v budoucnu vzniknout park. Nebo lépe řečeno, rekreační plocha se vším, co k tomu patří.  Pro tvorbu nové podoby areálu si město vybralo místního uznávaného krajinného inženýra Richarda Haaga.

Čtěte také:
V Chodově si brzy zaběháte přímo na výsypce
Bývalé překladiště uhlí slouží jako park

Půdu čistily mikroorganismy
Původně se od něj čekalo, že všechny původní industriální stavby půjdou k zemi a celá oblast se radikálně od základů promění. Jenže Haag se už na začátku rozhodl, že část staveb na místě ponechá, aby připomínaly slavnou průmyslovou historii města. To se samozřejmě nesetkalo s příliš chápavým přijetím ze strany představitelů města. Ale i přes všechny výhrady se nakonec Haagův projekt mohl rozjet. Dalším problémem, před nímž slavný inženýr stál, bylo, jak se zbavit kontaminované půdy v průmyslovém areálu. Než aby ji nechal odtěžit a odvézt, rozhodl se pro biologickou cestu. Místo se tak stalo legendární i tím, že za pomoci mikroorganismů se zde podařilo velkou část plochy dekontaminovat. Nepovedlo se to ale na sto procent, takže ještě v osmdesátých letech, po průzkumech úřadů pro životní prostředí, musely být využívány i další metody.

Gas_Works_pano_compressed

Tenhle velmi netradiční industriální park se stal jednou z vyhledávaných atrakcí Seattlu. Foto: wikipedia.org

Z kotelny pikniková zóna
Nakonec byl Gas Works Park pro veřejnost otevřen v roce 1975. A pro mnohé překvapivě je to park se vším všudy, tedy se spoustou zeleně. Nejvyššímu místu se říká „dračí vrch“, protože jsou tu ideální podmínky pro pouštění draků. Navíc na břehu jezera Union s krásným výhledem na město, který láká spousty návštěvníků. A když připočtete bývalé objekty plynové stanice, které se staly dominantou, jde o zážitek zcela unikátní. Navíc ale industriální stavby nemají evokovat jen časy dávno minulé, většina z těch, co tu zbyly, dostala i nové využití. Z kotelny je krytá pikniková zóna s dvěma sty místy a grilovišti, bývalá kompresorovna se zase proměnila na netradiční hernu pro děti, které si tu užívají barevně natřené stroje. Za čtyři desítky let se Gas Works Park stal jedním z velmi populárních míst v Seattlu. Stal se dějištěm populárních mírových koncertů, právě sem se chodí lidé dívat na ohňostroj při oslavách 4. července. A i když tomuto místu někdo občas říká nejpodivnější park na světě, najde se i spousta párů, které si právě tady říkají své „ano“. To, že se povedlo spojit průmyslovou minulost se současností více než dobře, dokládá i fakt, že v roce 2013 byl park zařazen do Národního registru historických míst.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody