Doba čtení:1 m, 30 s
Bateriový kontejner měří 12 metrů. Foto: ČEZ

Momentálně největší bateriový systém v Česku funguje od konce minulého týdne v elektrárně Tušimice nedaleko Kadaně. Při svém maximálním výkonu dokáže bateriový kontejner do sítě dodávat energii zhruba 45 minut.

Velkokapacitní zařízení o výkonu čtyři megawatty s kapacitou 2,8 megawatthodiny není určeno jen k ukládání energie, ale následující tři roky poslouží i k testování. S plánovaným větším využíváním obnovitelných zdrojů je totiž potřeba zajistit i plynulé poskytování energie a stabilizovat její množství v síti i v případech, kdy dojde k rozdílu mezi její výrobou a momentální spotřebou, uvedl server idnes.cz.

Čtěte také:
Blackout zabíjel ve Venezuele
Berlínský blackout vyděsil Němce

Testovat se bude poskytování různých typů podpůrných služeb pro společnost ČEPS, která zajišťuje provoz elektroenergetické přenosové soustavy v republice.

Na výzkumném projektu se podílí i elektrárenský gigant ČEZ, jenž provozuje tušimickou uhelnou elektrárnu, a ministerstvo průmyslu.

„Je to krok do nové éry energetiky. Přípravy projektu začaly už v roce 2017. Test potrvá zhruba tři roky, ale klíčové výsledky by měly být známé už během příštího roku,“ uvedl předseda představenstva ČEPS Martin Durčák. „Během následujícího roku chceme vyzkoušet některé režimy provozu a zároveň se připravujeme na spuštění úpravy pravidel pro provozování přenosové soustavy,“ dodal.

Bateriový kontejner měří 12 metrů a má mít minimálně desetiletou životnost. Při běžném výkonu by dokázal zajistit dodávky elektrické energie po celý den dvěma stům rodinným domům. Jeho nabíjení, také při maximálním režimu, trvá 45 minut.

Bateriový systém není v Česku úplnou novinkou. Jedinečné je jeho testování pro využití stabilizace sítě. Již v tuto chvíli má ČEZ v plánu budování dalších velkokapacitních bateriových úložišť.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
VIDEO: Jak složit bagr za 90 vteřin
VIDEO: Největší hydrostatický buldozer na světě