Největší polský těžař se vrátí k zisku

Společnost PGG by letos mohla vytěžit 31 až 32 milionů tun uhlí. Foto: wikipedia.org

Největší polský těžař uhlí PGG očekává v letošním roce návrat k zisku, který se má pohybovat kolem 400 milionů zlotých (2,5 miliardy korun). Loni firma vykázala čistou ztrátu 300 milionů zlotých.

Očekávám, že letos vykáže PGG čistý zisk 400 milionů zlotých,“ řekl generální ředitel PGG Tomasz Rogala. Příští rok by mohla firma vyplatit podle něj dividendu, rozhodnutí však bude závist na akcionářích.

Čtěte také:
Polsko odmítá změny v emisních povolenkách
Polské státní firmy zachrání těžaře uhlí

Společnost by také letos mohla vytěžit 31 až 32 milionů tun uhlí. V dalších letech chce těžit nejméně 30 milionů tun uhlí ročně. Loni se v celém Polsku vytěžilo 70,4 milionu tun uhlí, o 1,8 milionu tun méně než předloni.

PGG, dříve známá jako Kompania Weglowa, čelila v roce 2015 kolapsu kvůli propadu cen uhlí a rostoucím nákladům na těžbu. Firma přežila díky finanční pomoci od státních energetických firem a oživení cen uhlí, uvedla agentura Reuters. Minulý měsíc se PGG dohodla na převzetí svého menšího konkurenta KHW, který se rovněž potýkal s problémy.

Polsko získává většinu elektřiny z uhlí a ministerstvo energetiky již dříve naznačilo, že by země mohla v příštích letech postavit více uhelných elektráren a tepláren. Vládnoucí strana Právo a Spravedlnost (PiS) chce, aby uhlí zůstalo ještě další roky hlavním zdrojem energie pro Polsko. Strana vyhrála v roce 2015 parlamentní volby částečně i díky slibům, že zachrání uhelný průmysl a ochrání pracovní místa.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Na dně lomu plaval sací bagr