Největší uhelku chce Polsko zavřít do roku 2036

Hnědouhelná elektrárna Belchatów, která leží zhruba 100 kilometrů severně od Katovic, poskytuje asi 20 procent elektrické energie v Polsku – zásobuje zhruba 11,5 milionu domácností. Foto: wikipedia.org

Polské úřady se chystají do roku 2036 uzavřít hnědouhelnou elektrárnu Belchatów, vyplývá z plánu zveřejněného Lodžským vojvodstvím. Podle agentury Reuters jde o nejvíce znečišťující elektrárnu v Evropě.

Polská státní energetická společnost PGE také upřesnila, že upouští od záměru otevřít důl Zloczew, který měl do elektrárny dodávat uhlí, protože těžba v něm by podle analýz nebyla z dlouhodobého hlediska rentabilní. Informovala také o ukončení těžby v přilehlých dolech Belchatów do roku 2026 a Szczerców do roku 2038.

Čtěte také:
Polsko nepřeruší těžbu v Turowě
Čína loni spustila více uhelných elektráren než zbytek světa

Elektrárna Belchatów, která měla fungovat i po roce 2039, má být odstavena mezi lety 2030 a 2036. Plán zveřejněný Lodžským vojvodstvím je předmětem veřejných konzultací a je součástí žádosti vojvodství o prostředky z evropského Fondu spravedlivé transformace (FST), jehož cílem je pomoci regionům s přechodem ke klimaticky neutrální ekonomice.

Přejeme si, aby Lodžské vojvodství mohlo fondy EU pro spravedlivou transformaci získat,“ uvedl generální ředitel PGE Wojciech Dombrowski. „Je to symbolické. Úspěch polské energetické transformace do značné míry bude záležet na úspěchu tohoto projektu,“ doplnil.