Půl milionu pro děti z Barborky

Těžařská nadace letos rozdělí mezi současné pracovníky revíru, kteří ve svém volnu dobrovolně a bezplatně působí v řadě neziskových organizací, milion korun.

Hornické tradice, horníci, aktivní zaměstnanci OKD či spřízněných firem a především horničtí sirotci. I do těchto oblastí směřuje letošní podpora z Nadace OKD.

Pomůžeme sice celkem osmdesáti neziskovým projektům v kraji v programu Pro region a dáme pětapadesát minigrantů Srdcařům, nicméně nejvíce prostředků pošleme právě dětem z Barborky. Na projekt na podporu hornických sirotků v oblasti vzdělávání, volnočasových aktivit a víkendových pobytů rozhodla naše správní rada uvolnit půlmilionovou částku,“ vzkazuje ředitelka nadace Karolína Preisingerová.

Čtěte také:
OKD by mohlo těžit uhlí až do roku 2030
Bývalý velvyslanec USA Schapiro je Bakalovým právníkem

Spolek svatá Barbora podle ní získá tyto peníze nad rámec veřejné sbírky vyhlášené po prosincové mimořádné události na ČSM-Sever. „Ctíme myšlenku sociální výpomoci dětem a rodinám horníků, kteří zemřeli v souvislosti s následky úrazu v práci. Barborka díky naší nadaci a dalším dárcům umožňuje rodinám, které tato nešťastná událost potkala, dosáhnout vzdělání dětí odpovídající jejich představám, přáním a předpokladům,“ vysvětluje Preisingerová a vyzdvihuje i roli Barborky coby opory rodinám při řešení dalších životních situací a problémů. Nadace OKD pamatuje také na dřívější havířské generace.

Koordinační výbor důchodců OKD dostane grant na činnost seniorských organizací, které sdružuje. A také na udržování tradic spojených s hornickou profesí stejně jako Kroužek krojovaných horníků Barbora či Spolek krojovaných horníků při obci Stonava. Kroužku krojovaných horníků Gabriela podpoříme pracovně-relaxační projekt a Klubu přátel hornického muzea v Ostravě účast na 23. Setkání hornických měst a obcí v Jihlavě,“ pokračuje nadační referentka Silvie Balčíková.

Právě zachovávání montánně-kulturního dědictví v rámci klubů vysloužilých zaměstnanců ze šachet či příznivců horické profese považuje Nadace OKD za velmi důležité. „Jen v klubech se setkává více než 2200 hornických seniorů, aktivně tráví volný čas, vzpomínají na dobu, kdy byli zaměstnanci těžební společnosti a vzájemně udržují zvyklosti, které jsou pro náš region typické. Jednotlivé kluby zajišťuji pro své členy atraktivní program, který seniorům nabízí se sociálně začleňovat do komunity,“ popisuje Bačíková.

Milion korun těžařská nadace letos rozdělí mezi současné pracovníky revíru, kteří ve svém volnu dobrovolně a bezplatně působí v řadě neziskových organizací. „Srdcařská úspěšnost je sedmaosmdesát procent. A to i díky tomu, že žádosti budoucích patronů byly srozumitelné a jejich autoři využívali možnosti konzultací,“ uvedla Preisingerová. Odkazy na spojitost s hornictvím se, jak upozorňuje, najdou i mezi podpořenými projekty v programu Pro region. Patří k nim totiž granty na nové hudební nástroje pro dechový orchestr Májovák z Karviné, na festival Fedrování s foklórem v Horní Suché či na běžecký závod Hornická 10 ve Frýdku-Místku. „Řada projektů pro seniory osloví samozřejmě v regionu opět bývalé zaměstnance OKD,“ uzavírá nadační ředitelka.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme