Nejvyšší soud vyhověl stížnosti Vršanské uhelné

Ilustrační foto: Vršanská uhelná, Tomáš Malý

Ilustrační foto: Vršanská uhelná, Tomáš Malý

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil loňský verdikt, který zkomplikoval přípravu těžby v části lomu Vršany u Mostu se vstupem do dobývacího prostoru Slatinice. Vyhověl tím kasační stížnosti Vršanské uhelné. Server iUHLI.cz to zjistil z úřední desky. Plné odůvodnění soud nezveřejnil. Sporem by se měl znovu zabývat Městský soud v Praze.

Hornickou činnost v lokalitě povolil Obvodní báňský úřad se sídlem v Mostě už v roce 2010. Proti tomu se ale odvolalo občanské sdružení Kořeny – za zachování Horního Jiřetína a rozvoj Litvínovska. Český báňský úřad v Praze rozhodnutí potvrdil.

Následně sdružení podalo žalobu k Městskému soudu v Praze, který na konci loňského roku rozhodnutí báňského úřadu zrušil. Důvodem byla různá pochybení, zejména kvůli porušení procesních práv aktivistů ze spolku Kořeny.

Lom Vršany v centrální části Severočeské hnědouhelné pánve patří Vršanské uhelné spadající pod skupinu Czech Coal finančníka Pavla Tykače. Vršanská uhelná, která zaměstnává zhruba 600 lidí, zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě se zásobami uhlí s nejdelší životností v ČR v rámci územních limitů.