Doba čtení:1 m, 45 s
Jednou z posledních odstavených jaderných elektráren byla Isaar 2 v Bavorsku. Foto: wikipedia.org

Před rokem, 15. dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny. Odstaveny byly reaktory v elektrárnách Emsland v Dolním Sasku, Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku a Isar 2 v Bavorsku. Původně se počítalo s jejich odstavením ke konci roku 2022, kvůli energetické krizi ale poslanci na návrh vlády jejich chod prodloužili.

O ukončení výroby elektrické energie z jádra v Německu rozhodla v květnu 2011 vláda konzervativní kancléřky Angely Merkelové. Podnětem k tomu byla havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě v roce 2011. Do tohoto roku Německo produkovalo z jádra 25 procent elektrické energie. Ještě v roce 2011 bylo odstaveno osm z celkem 17 tehdy fungujících jaderných elektráren v zemi, dalších 19 již v té době bylo definitivně odstaveno.

Energii z jádra přestalo Německo vyrábět po 62 letech. Rozmach atomové energetiky zažilo po ropných krizích v 70. letech. První jaderný reaktor k výrobě elektřiny spustili vědci z Technické univerzity v Mnichově v roce 1957 v Garchingu. První komerční německý jaderný reaktor byl spuštěn v roce 1961 v Kahlu nad Mohanem.

Globální uhelná kapacita loni významně stoupla. A poroste dál

Nedůvěra vůči jaderné energetice mezi německými politiky i veřejností narostla po vážných nehodách jaderných elektráren v americkém Three Mile Island (1979) a v ukrajinském Černobylu (1986). Vlády Helmuta Kohla proto v 80. letech už výstavbu dalších jaderných provozu nenavrhly a poslední německá jaderná elektrárna v Neckarwestheimu byla dokončena v roce 1989.

Nyní Německo sází především na obnovitelné zdroje. Loni takto vyrobilo 55 procent elektřiny, do roku 2030 chce takto získávat nejméně 80 procent elektrické energie. Rekordní podíl na obnovitelné produkci měly větrné elektrárny, především pak ty pevninské.

Obnovitelné zdroje ale nejsou ani přes obří instalovaný výkon schopny zajistit dostatečnou kontinuální výrobu. Německo tak stále musí spoléhat na uhelné elektrárny, k nimž se přidávají také plynové zdroje. Země se také loni stala znovu po dvou desetiletích čistým dovozce elektřiny.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa