Němci nevědí, kam s jaderným odpadem

Na světě funguje zhruba 400 jaderných elektráren, z nichž mnohé se blíží ke svému konci. Otázka, kam s jaderným odpadem, tak bude stále naléhavější. Foto: pixabay.com

Německá vláda před časem rozhodla, že v nadcházejících letech uzavře všechny jaderné elektrárny. Nyní však Němci horečně řeší, kam uloží více než 28 tisíc metrů krychlových smrtícího radioaktivního odpadu.

Německo se po katastrofě v japonské Fukušimě v roce 2011 rozhodlo kvůli bezpečnosti postupně zastavit všechny své jaderné elektrárny. Provoz sedmi nyní fungujících elektráren má skončit do roku 2022. Do roku 2031 musí experti najít vhodné místo, kde pohřbí dva tisíce kontejnerů vysoce radioaktivního odpadu, uvedl server Aktuálně.cz.

Čtěte také:
V jaderném secondhandu nakupovaly i Dukovany
Konec německého uhlí zvýší ceny elektřiny

Jak uvedla profesorka Miranda Schreursová z Technické univerzity v Mnichově a členka národního týmu, který pomáhá s vyhledáváním místa pro uložení odpadu, musí jít o geologicky stabilní místo. Bez podzemních vod, bez rizika případného zemětřesení, mimo porézní horniny. A hlavně musí jít o místo, kde lidé žijící v jeho blízkosti, budou ochotní nebezpečný odpad, v hloubce minimálně jeden kilometr pod zemí, tolerovat.

V současnosti je radioaktivní odpad skladován v dočasných zařízeních. Většinou v blízkosti elektráren, ze kterých pochází. „Tato zařízení však byla navržena tak, aby zadržovala odpad jen několik desetiletí,“ uvedla pro CNN Schreursová.

Upozorňuje, že radioaktivní odpad vysoké úrovně je nejsmrtelnější svého druhu. Zahrnuje vyhořelé palivové tyče z jaderných elektráren. „Kdyby někdo otevřel kontejner s palivovými tyčemi, okamžitě by zemřel. Tyto pruty jsou velmi horké a je složité je bezpečně transportovat. Proto jsou uloženy v kontejnerech, kde se postupně řadu let ochlazují,“ vysvětlila odbornice.

Plány o případném exportu odpadu do zahraničí prý neexistují, Němci radiokativní odpad v blízkosti svých bydlišť logicky nechtějí. Například obyvatelé vesnice Gorleben v Dolním Sasku už 40 let protestují proti vybudování trvalého úložiště odpadu na vysoké úrovni v blízkosti jejich domovů. Plán oznámila vláda už v roce 1977, kdy se Gorleben nacházel v řídce osídlené oblasti západního Německa, blízko východoněmeckých hranic. Demonstrací tu bylo od té době nespočet. Důl v Gorlebenu tak zatím nebyl pro jaderný odpad využit.

Podle CNN na světě funguje zhruba 400 jaderných elektráren, z nichž mnohé se blíží ke svému konci. Otázka, kam s jaderným odpadem, tak bude stále naléhavější.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech