Konec německého uhlí zvýší ceny elektřiny

V letech 2023 až 2030 by odstavování německých uhelných elektráren mohlo vyhnat ceny elektřiny na evropských trzích až o 2,2 eura za megawatthodinu. Foto: pixabay.com

Odstavení uhelných elektráren v Německu, z nichž pochází až 40 procent celkové vyrobené elektrické energie v největší evropské ekonomice, může pořádně zamávat s velkoobchodními cenami elektřiny na evropském trhu.

Pokud se opravdu zrealizuje plánované zavírání provozů využívajících uhlí do roku 2038, Německo bude muset zvýšit dovoz elektřiny nejen z Francie, či Holandska, ale na čistého vývozce by se změnilo i Polsko, uvedl server prumyslovaekologie.cz.

Čtěte také:
Němci zaplatí za Energiewende až bilion eur
Drábová zpochybnila německou Energiewende

Všechny země sousedící s Německem by pak měly v případě odstavování uhlí zaznamenat nižší objem dovozu nebo vyšší vývoz elektřiny do Německa.

Postupné odstavování uhlí má jasný růstový dopad na ceny elektrické energie v Evropě, přičemž průměrné zvýšení na všech přímo propojených trzích představuje 0,2 eur/MWh pro období let 2019 až 2022 a 2,2 eur/MWh v letech 2023 – 2030,“ uvedl ve své studii server ICIS.com.

Nejvyšší růst a zároveň největší nedostatek domácí elektřiny by se měl podle studie v Německu projevit v letech 2023 – 2025. Největší zvýšení cen má zasáhnout severské země a Nizozemsko z důvodu intenzivního využívání vybudovaných přeshraničních propojení pro minimalizaci cenových rozdílů. Nejméně ovlivněny mají být ceny v Polsku a Velké Británii.

Doporučení odborné komise o odstavení uhlí do roku 2038 sice zatím není závazné, ale může se jím stát po schválení návrhu vládou, která bude o něm jednat na podzim.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších těžebních bestií
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
V garáži tento stroj neopravíte