
Německo je připraveno ke spuštění svého prvního terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG), dělníci dnes v Dolním Sasku dokončili takřka 30kilometrový plynovod, který propojuje přístaviště ve Wilhelmshavenu s německou plynovou soustavou.
Oznámil to dolnosaský ministr hospodářství Olaf Lies, který se zúčastnil závěrečného svaření poslední části produktovodu. Otevření terminálu na pobřeží Severního moře je plánováno na sobotu, ceremonie se zúčastní i kancléř Olaf Scholz.
„Potrubí je hotové, 30 kilometrů za méně než čtyři měsíce,“ prohlásil Lies. Rychlost výstavby označil za nové tempo, jakým chce Německo energetické projekty budovat. Nově vybudovaný produktovod má metrový průměr a z Wilhelmshavenu k přípojnému bodu k německé dálkové síti nedaleko zásobníku v Etzelu vede pod zemí. Roční kapacita nového potrubí je prozatím deset miliard metrů krychlových, v příštích letech se ale počítá s rozšířením až na 28 miliard kubíků.
Slavností ceremoniál k otevření terminálu se uskuteční v sobotu za účasti kancléře Scholze, ministra financí Christiana Lindnera a ministra hospodářství Roberta Habecka. Klíčovou součástí zařízení je plavidlo Hoegh Esperanza, které je plovoucím terminálem na LNG. Zkapalněnou energetickou surovinu dokáže nejen převést zpět do plynného skupenství, ale zároveň do Německa na své palubě přiveze 170 000 kubických metrů LNG.
Z terminálu ve Wilhelmshavenu by měl první plyn do německé soustavy proudit od 22. prosince. S řádným fungováním pak společnost Uniper, která bude zařízení provozovat, počítá od poloviny ledna, kdy do přístavu připluje první tanker s LNG.
Před dokončením je také infrastruktura pro plovoucí terminál v Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku. Vedoucí projektu Alexander Maus ze společnosti Gasunie Deutschland uvedl, že práce skončí do úterý. Plovoucí terminál je prozatím ve Francii a jeho připlutí se očekává v lednu. Šlesvicko-holštýnský ministr pro energetiku Tobias Goldschmidt prohlásil, že tříkilometrové potrubí bylo vystavěno rekordním tempem, svařovat se začalo před necelými třemi měsíci.
Potrubí má roční kapacitu 3,5 miliardy metrů krychlových a připojeno bude prozatím k šlesvicko-holštýnské regionální síti. Na jaře je v plánu vybudování dalšího potrubí, které terminál připojí i na celoněmecký systém. Roční kapacita by tak mohla vzrůst až na deset miliard kubíků plynu.
Hotov je také terminál v severoněmeckém Lubminu na pobřeží Baltu, který je ale na rozdíl od zařízení ve Wilhelmshavenu a Brunsbüttelu zcela soukromým projektem. Společnost Deutsche ReGas, která bude terminál LNG v Lubminu provozovat, nyní čeká na konečné povolení. Získat ho chtěla do 1. prosince, nyní předpokládá, že by se tak mohlo stát ještě do konce roku. Plovoucí terminál je již v regionu, prozatím kotví na nedaleké Rujáně, odkud později odpluje do Lubminu.
V Lubminu vedle zcela soukromého projektu společnosti ReGas vznikne ještě další terminál na LNG, který bude v režii německé vlády. Ta si pronajala pět plovoucích terminálů, vedle zmíněného Lubminu, dolnosaského Wilhelmshavenu a Brunsbüttelu ve Šlesvicku-Holštýnsku vznikne jeden v dolnosaském Stade a ještě další ve Wilhelmshavenu.