Doba čtení:1 m, 39 s
Letos mohou provozovatelé elektráren dostat kompenzaci maximálně 165 tisíc eur (zhruba 4,2 milionu korun) za megawatt. Výše maximální kompenzace bude postupně klesat až na hodnotu 49 000 EUR/MW pro aukci v roce 2026. Od roku 2027 pak budou elektrárny nuceně odstavovány bez finanční náhrady. Foto. pixabay.com

Německo letos a v příštím roce spustí dvě aukce na uzavření černouhelných elektráren o instalovaném výkonu 5,5 GW. Provozovatelé budou soutěžit o výši kompenzace za uzavření svých zdrojů. Maximálně mohou získat 165 tisíc eur (zhruba 4,2 milionu korun) za megawatt.

Výše maximální kompenzace bude postupně klesat až na hodnotu 49 000 EUR/MW pro aukci v roce 2026. Od roku 2027 pak budou elektrárny nuceně odstavovány bez finanční náhrady, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Boj s klimatem odkrývá absurdity i miliardový byznys
Energetická soběstačnost je český trumf

Letos by mohly být uzavřeny zdroje o celkovém instalovaném výkonu 4 GW, v příštím roce pak dalších 1,5 gigawatt, přičemž maximální kompenzace již bude o 10 tisíc eur na megawatt nižší. Pro roky 2023-2025 bude objem aukcí opět určován rozdílem zbývajícího instalovaného výkonu a cílových hodnot na konci roku. Maximální možné kompenzace postupně rok od roku klesat. Do konce roku 2030 by měl instalovaný výkon černouhelných elektráren klesnout na 8 GW.

Černouhelné elektrárny nacházející se v jižním Německu budou v aukcích aktivně znevýhodněny, aby byly udrženy déle v provozu. Důvodem jsou obavy o zajištění bezpečnosti dodávek na jihu Německa, centru německého průmyslu, které bude po odstavení posledních jaderných elektráren do konce roku 2022 s největší pravděpodobností výrazně výkonově deficitní.

Instalovaný výkon hnědouhelných elektráren má dle harmonogramu klesnout na konci roku 2022 ze současných 18,1 GW na přibližně 15 GW a do konce roku 2030 na 8,8 GW. Poslední elektrárny budou stejně jako v případě černouhelných zdrojů uzavřeny v roce 2038.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa