Němci zavřou Křetínskému elektrárnu

Elektrárna Buschaus. Foto: Wikipedie

Elektrárna Buschhaus, která patří holdingu EPH Daniela Křetínského, půjde spolu s dalšími sedmi hnědouhelnými bloky společností RWE a Vattenfall do kapacitní rezervy. Německo tím hodlá splnit cíl pro snižování emisí, napsal deník E15.

Elektrárna Buschhaus měla být po roce 2016 odbytištěm 2,5 milionu tun hnědého uhlí ročně z Křetínského dolů Mibrag. V rezervě bude čtyři roky nečinně čekat, jestli nenastane akutní nedostatek elektřiny. V takovém případě by elektrárna Buschhaus a dalších sedm podobně hibernujících hnědouhelných bloků přechodně naskočily. Po čtyřech letech v rezervě je čeká likvidace.

O vytvoření takzvané kapacitní rezervy rozhodlo německé ministerstvo hospodářství. Země má splnit cíl snížit emise oxidu uhličitého do roku 2020 o 40 procent proti roku 1990. „Rezerva nám pomůže splnit klimatické cíle a zároveň je to dobré a únosné řešení pro zaměstnance i firmy,“ uvedl ministr hospodářství Sigmar Gabriel.

Ministr se s RWE, Vattenfallem a Mibragem dohodl na finančních podmínkách. Během pobytu v rezervě firmy dostanou jako náhradu za vyřazení elektráren každý rok celkem 230 milionů eur. Účet zaplatí spotřebitelé, jimž se regulovaná část ceny zvedne o 0,05 eura za kilowatthodinu. Schéma, jehož zákonnou podobu předloží vláda v listopadu, má fungovat sedm let.

Čtěte také: Bruselu se nelíbí plány Němců s elektrárnami

Elektrárně Buschhaus končí licence na provoz v příštím roce. Letos chtěl EPH požádat o její prodloužení. Příští rok pak holding plánoval v elektrárně investici do nového zařízení na vykládku uhlí, které se po vyčerpání zásob přilehlého dolu Schöningen mělo začít plně vozit z Mibragu.

Do kapacitní rezervy spadnou také dva bloky východoněmecké elektrárny Jänschwalde, která patří švédskému Vattenfallu. Jsou součástí aktiv, která chce švédská firma prodat a o níž se uchází také EPH spolu s PPF a ČEZ. Nejvíce elektráren bude muset do rezervy vyřadit RWE. „Naše výroba elektřiny z porýnského hnědého uhlí klesne o 15 procent,“ uvedl šéf RWE Peter Terium.

Křetínský má problémy také s další elektrárnou v zahraničí, konkrétně s černouhelnou elektrárnou Eggborough v Británii. Její vedení počátkem září informovalo, že zvažuje ukončení výroby elektřiny. Mohlo by k tomu dojít už konci března příštího roku.

Mohlo by vás zajímat:
Zavře Křetínský britskou elektrárnu?